یافته‌های تحقیقاتی حاكی از آن است كه به زودی، دروغگویان حرفه‌ای با شیوه جدیدی كه به نظارت بر تغییرات ریز جریان خون و حالات آنها پرداخته، شاهد تنگ‌تر شدن عرصه بر خود می‌شوند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این آزمایش تشخیص دروغ كه توسط محققان دانشگاه برادفورد ایجاد شده، از دوربین و نرم‌افزار رایانه‌ای برای شناسایی چهره‌های دروغگو استفاده می‌كند.

یك دوربین تصویربرداری حرارتی به اندازه‌گیری گر گرفتگی و الگوهای جریان خون در اطراف چشم‌ها پرداخته و در همین حال، سیستم به بررسی نشانه‌های دیگر مانند گزیدن لب، حركت زبان، جمع‌شدن بینی و چشمك زدن می‌پردازد.

از این سیستم می‌توان در آینده در ادارات پلیس و مرزها در زمان بازجویی از متهمان و تروریستها بطور مخفیانه استفاده كرد.

با قرار دادن دوربینهای مخفی در فاصله‌ای تا سه متر، متهمان از وجود آنها آگاه نشده و از آزمایش باخبر نخواهند شد.

دانشمندان امیدوارند كه به زودی بتوانند نمونه آزمایشی این فناوری را در یك فرودگاه انگلیسی مورد استفاده قرار دهند؛ اگرچه هنوز شكل نهایی این پژوهش مشخص نشده است.

دستگاه‌های شایع پلی‌گراف برای آزمایشات دروغ‌سنجی شامل سیم‌كشی كردن فرد به تجهیزات برای اندازه‌گیری فشار خون، نبض، ضربان قلب، تنفس و فعالیتهای الكتریكی پوست است؛ اما افراد حرفه‌ای تاكنون توانسته‌اند با استفاده از شیوه‌هایی مانند كنترل تنفس و ضربان قلب بر این آزمایش فائق آیند.

پرفسور حسن اوگیل كه رهبری این تحقیقات را بر عهده دارد، اظهار كرد: هدف ما ساخت یك فناوری دروغ‌سنج كاملا غیرتهاجمی است. از این شیوه می‌توان بطور مخفی در شرایطی استفاده كرد كه فرد متهم از انجام آن آگاه نیست.

وی افزود: بنظر ما، پولی‌گراف دیگر فناوری قرن ۲۱ نخواهد بود.

این فناوری قرار است در جشنواره علمی انگلیس در دانشگاه برادفورد به نمایش گذاشته شود.

به گفته محققان، زمانی كه فرد دروغ می‌گوید، فعالیت مغزی وی افزایش یافته و در صورت او، از طریق حركات غیرعادی، جریان خون منعكس می‌شود.

انسانها از حركات چهره، در حدود ۴۶ حالت برخوردارند. محققان از این حالات برای برنامه‌ریزی نرم‌افزار یارانه خود جهت شناسایی چهره دروغگویان استفاده كرده‌اند.

دوربین حرارتی به تمركز بر ناحیه‌ای از پوست در اطراف چشم می‌پردازد كه از بقیه نواحی پوست نازك‌تر است و می توان تغییرات دمایی آن را سریعتر محاسبه كرد. این دوربین می‌تواند تغییرات دمایی چهره را تا ۰.۱ درجه سانتیگراد متوجه شود.