میدان نفتی "نصرت" كه با كشور امارات متحده عربی مشترك است و در این كشور "فاتح" نام دارد، به علت تزریق زیاد آب به مخازن این میدان توسط طرف عربی، حجم برداشت نفت خام از آن بسیار محدود شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، میدان نصرت در سال ۱۹۶۶ توسط شرکت ملی نفت امارت متحده عربی کشف و تولید از آن از ۱۹۶۹ توسط این كشور آغاز شد. این در حالی بود كه اولین چاه اکتشافی ایران در سال ۱۳۶۰ توسط شرکت نفت فلات قاره حفاری و بهره برداری ایران از این میدان از سال ۱۳۶۵ آغاز شد.

بر اساس آمار، متوسط تولید میدان نصرت در سال۱۳۷۰، سه هزار و ۳۰۰ بشکه در روز بود و کل تولید نفت خام آن در پایان سال ۱۳۸۰ به حدود ۳۱ میلیون بشکه رسید.

البته تولید روزانه این میدان در سال ۱۳۸۷ به بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز هم رسید، اما این حجم تولید در سال ۱۳۸۹ به دو هزار بشكه در روز كاهش یافت.

غیراقتصادی شدن طرح افزایش تولید میدان نصرت

با توجه به این كه حجم نفت خام در جای میدان نصرت ۱۸۸ میلیون بشکه است، طرحی دراردیبهشت سال گذشته به منظور افزایش تولید، ارزیابی و توسعه این میدان نفتی مشترك در قالب قرارداد بیع متقابل تعریف شد كه هدف آن افزایش تولید نفت خام و دستیابی به حداكثر ۱۶هزار و ۴۵۰ بشكه در روز بود.

اما احتمالا طرح افزایش تولید میدان مشترك نفتی نصرت با آب بستن كشور امارت متحده عربی در این میدان و غیر اقتصادی شدن آن منتفی شده است، چرا كه به گفته مدیرعملیات تولید شركت فلات قاره ۹۸ درصد از برداشت از این میدان به دلیل تزریق آب از سوی طرف اماراتی، آب و تنها دو درصد برداشت نفت خام است.

محمدباقر سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در مورد حجم برداشت ایران از میدان مشترك نصرت در سال ۱۳۹۰ با اشاره به تزریق آب از سوی كشور امارات به این میدان گفت: ‌برداشت نفت از این میدان بسیار محدود شده است.

او با اظهار این‌كه هزینه كردن برای این میدان توجیه اقتصادی ندارد، گفت: هزینه حفر یك چاه چه در میدان نصرت و چه در سایر میادین دیگر حدود ۳۵ میلیون دلار است.

وی افزود: با توجه به این‌كه هزینه‌های تولید برای كلیه میادین نفتی یكسان است، تصمیم گرفته شده به جای سرمایه گذاری در این میدان در سایر میادین مشترك (مثل هنگام، فروزان و سلمان) كه تولید آن‌ها بیشتر از میدان نصرت است، سرمایه‌گذاری شود.

از میدان نصرت غافل نیستیم

البته سلیمانی با تاكید بر این كه از میدان نصرت نیز غافل نیستیم، گفت: ‌با وجود این‌كه اولویت با میادین مشتركی است كه می‌توان نفت زیادی از آن تولید كرد، اما این گونه نیز نخواهد بود كه میدان مشترك نصرت را رها كنیم، بلكه به تناسب امكانات خود از میدان نصرت برداشت خواهیم كرد.

او ادامه داد: اگر چه تولید روزانه این میدان چند هزار بشكه در روز است، اما یك‌سال و نیم پیش، یك چاه دیگر كه پنجمین چاه این میدان بود، حفاری شد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر از پنج حلقه چاه حفاری شده میدان نصرت تنها دو حلقه چاه تولیدی است.

به گفته مدیر عملیات تولید شركت فلات قاره، برداشت نفت خام از میدان نصرت برای دو طرف ایرانی و اماراتی بسیار محدود است، به طوری برداشت روزانه بین هزار تا دو هزار بشكه در روز متغیر است.

میدان نفتی نصرت؛ كم بازده اما پر ثمر

با وجود این كه برداشت نفت خام از میدان نصرت بسیار محدود است، اما انگار همان مقدار تولید ناچیز نفت خام از این میدان در اجرای طرح‌های توسعه سایر میادین بزرگ مشترك نفتی نقشی یاری دهنده داشته است.

با وجود تولید محدود میدان مشترك نصرت، سلیمانی معتقد است كه همین برداشت ناچیز نفت خام از این میدان نصرت هزینه‌های حفر چاه در سایر میادین مشترك را تامین می‌كند؛ به گونه‌ای كه همان تولید روزانه هزار بشكه تاكنون هزینه حفر چندین چاه در میادین مشترك را تامین كرده است.