دانشمندان كانادایی در تحقیقات جدید خود امیدی دوباره به والدین در بحث با فرزندانشان بخشیده و نشان داده‌اند كه بالا رفتن سن، انسان را عا‌قل‌تر می‌كند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افراد بالای ۵۵ سال نسبت به جوانان از مغز خود به طور مؤثرتری استفاده می‌كنند؛ چرا كه احتمال بروز خطای بیشتری در میان آنها وجود دارد.

اگرچه این افراد از زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری استفاده می‌كنند، در این زمان به صرفه‌جویی انرژی خود می‌پردازند.

در عوض افراد جوان‌تر، از طریق جواب‌های سریع به القای تصویر زیركتر بودن می‌پردازند. این در حالی است كه به نظر دانشمندان این حركت بیشتر نشان از بی‌تجربگی دارد.

محققان موسسه پیراپزشکی دانشگاه مونترال برای این پژوهش از دو گروه شركت‌كننده خواستند كه به چیدمان حروف به صورت جفت بپردازند و فعالیت مغزی آنها را در این حال اسكن كردند.

این وظایف شامل جفت كردن لغات بر اساس طبقه‌بندی یا حروف اول آنها و به دست آوردن حروف قافیه دار بودند.

در ابتدا این گروه‌ها از گونه جفت‌های درست باخبر نبوده و در طول بازی با تایید یا رد انتخابها به این افراد كمك می‌شد. این طبقه‌بندی‌ها در طول زمان تغییر می‌كردند.

اسكن‌های تصویری اعصاب به نمایش تفاوت‌های قابل توجه بین مغز شركت كنندگان پیرتر و جوانتر در زمان بروز اشتباه توسط آنها پرداختند.

در میان شركت‌كنندگان جوان‌تر، بروز اشتباه باعث فعال شدن سریع چندین بخش مختلف مغز برای تصمیم‌گیری در مورد اقدامات بعدی می‌شد.

مسن‌ترها اما تا زمان آغاز مجدد بازی تصمیم خود را عقب می‌انداختند و در آن زمان به تفكر در مورد اقدام بعدی خود می‌پرداختند.

به گفته دانشمندان، این امر نشان دهنده آن است كه با بالاتر رفتن سن، انسان‌ها تنها در زمان ضروری به اصلاح می‌پردازند. مغز افراد مسن تر از تجربه برخوردار بوده و از این رو صبر بیشتری در تصمیم‌گیری نشان می‌دهند.

همچنین این پژوهش‌ها نشان داد كه مغز افراد مسن‌تر در برابر انتقاد غیرقابل نفوذتر بوده و از اعتماد به نفس بیشتری نسبت به مغز جوانان برخوردارند.