همزمان با نمایش عكس‌های خارجی هنرمندان عكاس گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، بیش از ۲۰۰ دوربین عكاسی قدیمی در حاشیه این مجموعه به نمایش درآمد.

بیش از ۲۰۰ دوربین عكاسی قدیمی همراه با واسیل و ادوات عكاسی از مجموعه شخصی محمدعلی جدید الاسلام در كنار عكس‌های هنرمندان عكاس خارجی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درآمده است.

قدیمی‌ترین دوربین از این مجموعه مربوط به سال ۱۸۵۵ (دوربین فانوسی) و جدیدترین دوربین مربوط به ۵ سال گذشته است. همچنین وسایل و ادوات عكاسی، دستگاه تانك ظهور، دستگاه چاپ جعبه‌ای، جعبه روتوش، چراغ ایمنی تاریكخانه، دستگاه برش و ... در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است.

جدید الاسلام درباره این مجموعه گفت: دوربین‌هایی برای عكسبرداری سه بعدی، كوچكترین دوربین جاسوسی عكاسی جهان،‌ دوربین‌های مختلف پولاروید از ساده ترین تا حرفه‌ای ترین، دوربین‌های عكاسی برای عكس‌های پرسنلی و كارت، دوربین‌های انگشت نگاری و ... در این مجموعه به نمایش درآمده است.

این مجموعه‌دار دوربین و عكاس، همچنین درباره عكس‌های به نمایش درآمده از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران گفت: یكی از بهترین نمایشگاه‌هایی كه در سال‌های اخیر دیدم،‌این نمایشگاه بود كه از جنبه‌های مختلف می‌توان آن را بررسی كرد و به گونه‌ای سیر تحولات عكاسی را نشان می‌دهد.

او معتقد است: این نمایشگاه برای هنرمندان عكاس،دانشجویان و هنرجویان این رشته بسیار آموزنده و جالب توجه است كه علاوه بر كادربندی و نورپردازی،‌جنبه‌های طبیعی و صنعتی آن نیز در نظر گرفته شده و از همه مهمتر نگهداری این آثار در گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران حایز اهمیت است كه در طول این سالها،‌ بدون هیچ آسیبی نگهداری شده است.

محمدعلی جدیدالاسلام در پایان پرتره هنرمندان را كه در این مجموعه به نمایش درآمده به عنوان یك سند تاریخی نام برد و گفت: آثار گنیجنه موزه هنرهای معاصر تهران در رشته‌های مختلف یكی از بی نظیرترین مجموعه‌های موجود در دنیاست و نمایش آثار گنجینه این موزه برای تمامی هنرمندان و همچنین دانشجویان بسیار مفید و آموزنده خواهد بود.

نمایشگاه عكس‌های خارجی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران تهران و همچنین ابزار، ادوات و وسایل عكاسی به همراه دوربین‌های قدیمی از مجموعه محمدعلی جدید الاسلام، از روز ۴ مهرماه افتتاح و تا ۱۰ آذرماه ادامه دارد. علاقمندان می‌توانند همه روز به جز جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ بعد از ظهر به نشانی خیابان كارگر شمالی مراجعه كنند.