محققان دانشگاه «پن استیت» دریافتند: نوعی ویروس موسوم به AAV۲ که بدون ایجاد بیماری تنها بدن انسان را آلوده می‌کند، در نابود کردن سلول‌های سرطان پستان کاربرد دارد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، محققان دانشگاه «پن استیت» نوعی ویروس موسوم به AAV۲ را به طور موفقیت آمیز بر روی سه نوع مختلف سرطان پستان در مراحل مختلف رشد آزمایش کردند.

استاد میرز، عضو این گروه تحقیقاتی، در این زمینه گفت: سرطان پستان بر خلاف سایر سرطان‌ها، به دلیل تفاوت در مراحل مختلف رشد، یک سرطان مشکل ساز در درمان است كه درمان آن پیچیدگی‌های بسیاری دارد.

وی اضافه کرد: به دلیل وجود این پیچیدگی‌ها در مراحل مختلف رشد، پزشکان نمی‌توانند با یک نوع درمان همه بیماران را معالجه کنند، این درمان‌ها به عوامل مختلفی مانند مقاومت به دارو و حساسیت به هورمون در بیمار، هجومی بودن بیماری و سایر موارد بستگی دارد. اما مطالعات نشان دادند كه استفاده از ویروس AAV۲ همه این مراحل را به یک شکل درمان می‌کند.

بر پایه این گزارش، در حال حاضر این کشف در آزمایشگاه به انجام رسیده و محققان در تلاش برای کاربردی کردن این روش در درمان بیماران سرطانی هستند.