این جشنواره كه طبق اعلام برگزاركنندگان، نخستین جشنواره مستقل عكاسی در انجمن سینمای جوانان ایران پس از نزدیك به سی سال است، شامگاه گذشته ـ ۲۹ آبان‌ماه ـ با حضور عكاسان و علاقه‌مندان به هنر عكاسی در گالری‌های خانه هنرمندان ایران به طور رسمی فعالیت خود را آغاز كرد.

هاشم میرزاخانی ـ دبیر جشنواره ـ گفت: انجمن سینمای جوانان ایران در دوره جدید فعالیت‌های خود با توجه به اهمیتی كه برای عكاسی به عنوان زیر ساخت و مبنای زیباشناسی تصویر قائل است و از آنجا كه خود را پایه‌گذار آموزش عكاسی پس از انقلاب اسلامی در ایران می‌داند و تاكنون هزاران جوان را در این زمینه آموزش داده است،اقدام به برگزاری این جشنواره كرد.

او با مرور فعالیت‌ها و اقدامات این مجموعه برای گسترش عكاسی در كشور،عنوان كرد: برگزاری نمایشگاه‌های عكس در دفاتر سطح كشور كه از جمله آن می‌توان به برگزاری نمایشگاه عكس به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن‌ماه ۸۹، نمایشگاه عكس با موضوع دفاع مقدس شامل مجموعه‌ای از آثار عكاسان جنگ و دفاع مقدس و نمایشگاه عكس ارتحال امام (ره) اشاره كرد. همچنین آثار این نمایشگاه به منظور بهره‌مندی همه علاقه‌مندان در سراسر كشور در دفاتر شصتگانه انجمن به نمایش در خواهد آمد.

میرزاخانی سپس به نخستین جشنواره ملی عكس ایران با موضوع طبیعت زیبای ایران پرداخت و گفت: انجمن سینمای جوانان ایران به عنوان یكی از باسابقه‌ترین مراكزی كه از سال‌های دور اقدام به آموزش و پیگیری هنر عكاسی در كشور دارد، جشنواره ملی عكس را با عنوان طبیعت ایران برپا كرد تا سر آغاز آشتی عكاسی و فیلمسازی در انجمن باشد.

دبیر جشنواره از شركت ۶۸۲ عكاس از سراسر كشور با ۳ هزار و ۳۹۶ قطعه عكس خبر داد و افزود: باید از تلاش صادقانه و دلسوزانه اعضای هیات داوران در انتخاب و گزینش ۱۲۴ عكس برای شركت در نمایشگاه و كتاب جشنواره و مجموعه كارت پستال‌ها تقدیر كرد.

او اعلام كرد: به منظور تداوم این جشنواره دبیرخانه دایمی جشنواره در انجمن سینمای جوانان ایران از هم اكنون برپاست و ۲۵ دی ماه سال ۹۱ همزمان با اعیاد فرخنده ربیع الاول نیز دومین دوره این جشنواره برگزار خواهد شد.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران با مرور دیگر دستاوردهای این مجموعه بیان كرد: علاوه بر كتاب جشنواره كه هم اكنون ارائه شده است، دو مجموعه كتاب شامل كتاب نخستین جشنواره فرهنگ ایران زمین كه در سال ۸۳ توسط انجمن برگزار شده بود و متاسفانه به دلیل پاره‌ای مشكلات چاپ آن به تعویق افتاد با عنوان «فرهنگ اقوام ایران زمین» به زودی وارد بازار نشر خواهد شد.

به گفته میرزاخانی، كتاب آموزشی «هنر و عكاسی» نوشته آرون شارف كه در سال ۷۱ توسط انجمن منتشر شده بود به دلیل استقبال و درخواست عكاسان مجددا ویرایش، صفحه آرایی و در مرحله چاپ قرار گرفته است.

مجید سرسنگی ـ مدیرعامل خانه هنرمندان ایران ـ نیز برگزاری این جشنواره را قابل تقدیر دانست و خانه هنرمندان ایران را محل گردهم‌آیی جامعه عكاسان و هنرمندان معرفی كرد.

او با گرامیداشت یاد عكاسان دفاع مقدس كه به ثبت و ضبط هنرمندانه تاریخ كشور و دفاع مقدس پرداخته‌اند سخنان خود را به پایان رساند.

سپس بیانیه هیات داوران توسط «علی قلمسیاه» قرائت شد.

در این بیانیه آمده است:« هیات داوران نخستین جشنواره ملی عكس ایران با موضوع «طبیعت مناطق مختلف ایران» در اصول مبانی یاد شده اتفاق نظر داشتند. هر آینه اتفاق نظر در اصول، ممكن است در نهایت به تفسیر مشترك ختم نشود. اصولا اعتبار قضاوت به همین تفسیرهای گوناگون از شناخت و توصیف هر موضوع است كه چالش‌های معنی دار و برازنده را پیش روی دارد.

رمز داوری آگاهانه استقامت در نقطه نظر شخصی نیست بلكه حضور موثر و مولف در پهنه آگاهی‌هاست.»

در ادامه بیانیه آمده است:« دبیرخانه نخستین جشنواره ملی عكس ایران در طرح موضوع این جشنواره گرایش مشخصی را تدوین كرده است كه داوری را به محدوده تعاریف نظری گوناگون از موضوع و مفهوم طبیعت به مسیر تبادل نظر و یگانگی در پذیریش یكی از نظریه‌های مورد اتفاق رهنمون كرد و در بخش شناخت موضوع به ناچار به جغرافیای شناسنامه دار طبیعت ایران محدود شد. بافت مقدمه تعریف شده برای نخستین جشواره ملی عكس ایران با موضوع طبیعت ایران مسیر كار را بر چشم اندازهای زیبا و دور از نظر عمومی مردم شهرنشین محدود كرده بود. این خود نیز طبیعی بود كه گروه داوران با توجه به طرح موضوع كه رسانه‌ای شده بود، از حضور در پیچیدگی‌های تفسیر موضوع‌هایی با گرایش هنری محض و یا عكاسی خلاقانه را به محدوده فن‌آوری برای نمایش زیبایی‌های بصری با دید عكاسانه محدود كنند.»

هیات داوران این جشنواره از شركت چشمگیر عكاسان كشور در این جشنواره قدردانی كرد و این اهتمام گسترده را برای آینده عكاسی كشور فرصتی شایسته در ارتقای سطح عكاسی كشور و تشویق به عكاسی دانست.

بر این اساس آرای داوران به ترتیب از نفر اول تا پنجم به شرح زیر اهدا شد:

دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون ریال به مهدی سعادت از ارومیه، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال به امیر محمد كرباسی‌زاده از اصفهان، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۵ میلیون ریال به كاوه فرزانه از تهران، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰ میلیون ریال به افشین آذریان از اصفهان و دیپلم افتخار و مبلغ ۵ میلیون ریال به سید علیرضا نعمتی از شیراز اهدا شد.

همچنین جایزه ویژه هیات داوران به عنوان برترین استعداد جوان شامل دیپلم افتخار و مبلغ ۵ میلیون ریال به ظور مشترك به فائزه پیری از ارومیه و فاطمه فیاض از یزد رسید.

سپس از كتاب جشنواره و مجموعه كارت پستال‌های آن توسط داوران و دبیر جشنواره رونمایی شد.

نگارخانه‌های خانه هنرمندان ایران تا پنجم آذرماه برای بازدید علاقه‌مندان برپاست و همچنین كلیپ مجموعه عكس‌های نمایشگاه و تصاویر عكس‌های منتخب بروی سایت انجمن به نشانی www.cinemajavanan.ir قابل مشاهده است.