هنرمندان عکاس در سفر به شهر استانبول دست پر به ایران بازگشتند.

نیره حقیقی - مدیر آموزش شرکت فرهنگ فیلم تهران و سرپرست گروه اعزامی - درباره این تور عكاسی توضیح داد: این اقدام به لحاظ توسعه ارتباطات میان هنرمندان، فرهنگ‌ها و ملل دارای ارزش فرهنگی است و مهم‌ترین پیام این اقدام، آموزش و توجه به ارتقای سطح کیفی دانش هنرمندان عکاسی خواهد بود.

او ادامه داد: این سفر به مدت چهار روز برگزار شد و از بار علمی بسیار مناسبی برخوردار بود به طوریكه هنرمندان به عکاسی از مناطق مختلف شهر استانبول پرداختند و در پایان نقاط ضعف و قوت آثارشان را با حضور سعید دستوری و مهدی نصرتی ارزیابی كردند.

حقیقی همراهی این دو عكاس باتجربه و فعال را از امتیازات این تور دانست و افزود: در این مدت جلسات آموزشی و تحلیل عکس‌ها در برنامه قرار گرفت و امکان عکاسی در ژانرهای متفاوت (عکاسی طبیعت، عکاسی در شب، عکاسی از بناهای تاریخی، عکاسی مستند اجتماعی) توسط هنرمندان تجربه شد.

مدیر آموزش شرکت فرهنگ فیلم تهران افزود: بزودی آثار برگزیده این هنرمندان در نگارخانه ایوان به نمایش گذاشته خواهد شد.

سعید دستوری - مدرس این گروه نیز درباره تور توضیح داد: هنر عکاسی با درک امکان متفاوت دیدن آغاز می‌شود. عکاس در جستجوی برقراری ارتباطی غیرمتعارف و دگرگون با همگان و موضوعات است و مغایرت نوع نگاه، او را از دیگران متمایز می‌سازد.

او ادامه داد : موضوعات عکاسی در تمامی لحظه‌ها و وسعتی که عکاس می‌بیند حضور دارد.

این مدرس دانشگاه گفت: تداوم این حضور غیرقابل انکار است، اما با تکرار عادی می‌شود و به چشم نمی‌آید. بازگشت پربار عکاسان از سفرهای عکاسی به دلیل موقعیت مکانی و زمانی متفاوتی است که عکاس با آن مواجه بوده است.

دستوری خاطر نشان كرد: این سفرها چنانچه به صورت جمعی و در قالب تور برگزار شود، گذشته از تقویت و سیرابی نگاه عکاسانه در مواجهه با موضوعات تازه، تبادل نظرها و تجربیات گروهی نیز موثر است.

به گفته این هنرمند عكاس، تور عکاسی برگزار شده توسط واحد آموزش شرکت فرهنگ فیلم تهران در کشور ترکیه با حضور ۲۰ نفر شرکت کننده، گذشته از آنکه انجام آن توسط یک مؤسسه فرهنگی، آموزشی کم نظیر و شاید بی‌همتا بوده است، با توجه به آثار عکاسی خلق شده توسط اعضای تور، تأثیرگذاری تورهای عکاسی به همراه آموزش‌های مربوطه را در جهت ارتقای سطح عکاسی کشور انکارناپذیر می‌نماید.