فراخوان دومین دوره جایزه شید ـ جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی ـ منتشر شد.

پیمان هوشمندزاده ـ دبیر دومین دوره جایزه شید ـ با اعلام جزییات این فراخوان به خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: دومین دوره جایزه مستقل «شید» همچون سال گذشته پذیرای مجموعه عکس‌های مستند اجتماعی عکاسان خواهد بود و سیاست جایزه بر این است که این رویداد مستقل، تصویری مستند از جامعه ایرانی را به نمایش بگذارد.

او ادامه داد: بنا بر این سیاست در دومین دوره جایزه عکس شید تنها مجموعه عکس‌هایی که در داخل ایران عکاسی شده باشند یا بطور مستقیم با زندگی ایران و ایرانیان در خارج از کشور در ارتباط باشند، مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.

هوشمندزاده که در نخستین دوره این جایزه به عنوان داور حضور داشت، با اعلام تغییرات ترکیب هیات داوران در دومین دوره این رویداد گفت: این فستیوال با حضور عکاسان شناخته شده داخلی و بین‌المللی داوری می‌شود.

به گفته او، امسال ،«شهیدالعلم» ـ عکاس سرشناس بنگلادشی ـ، «منوچهر دقتی»، «کاوه کاظمی»، «محسن راستانی» و «حسین فاطمی» مجموعه عکس‌های دومین دوره جایزه شید را داوری خواهند کرد.

این هنرمند عكاس توضیح داد: سایت اینترنتی دومین دوره جایزه شید راه‌اندازی شده است و تمامی فرآیند ثبت‌نام و پذیرش آثار از طریق سایت اینترنتی جشنواره صورت می‌گیرد.

دبیر دومین دوره جایزه شید با اشاره به اینکه جایزه نقدی این رویداد مستقل بسیار ناچیز است، عنوان كرد: جایزه شید سالیانه تنها یک برنده دارد و جایزه نقدی فرد برگزیده هم تنها یک سکه بهار آزادی است. چیزی که برای ما مهم است حضور عکاسان به خاطر اعتبار بالای این جایزه و هیات داوران شناخته شده‌اش است كه ربطی به جایزه نقدی‌ ندارد.

این هنرمند عکاس و نویسنده همچنین با اشاره به اینکه جایزه شید تلاشی برای شناسایی استعدادهای جوان عکاسی ایران است،افزود: امسال هیات داوران علاوه بر عکاس برگزیده، ۷ عکاس جوان و با استعداد زیر ۳۰ سال را انتخاب خواهند کرد و عکاسان برگزیده این فرصت را خواهند داشت تا یک دوره آموزشی ویژه و تخصصی فتوژورنالیسم را تحت نظارت کاوه کاظمی ـ فتوژورنالیست شناخته شده ایرانی ـ بگذرانند.

پیمان هوشمندزاده با دعوت از جامعه‌ی عکاسان ایران برای حضور در این رویداد هنری بیان كرد: این جایزه، یک جایزه مستقل و خصوصی است که توسط جامعه جوان فتوژورنالیسم ایران اداره می‌شود. حمایت از این جشنواره در حقیقت حمایت از یک حرکت مستقل و تخصصی عکاسی است و من امیدوارم تمامی عکاسانی که در ژانر مستند اجتماعی فعالیت دارند آثارشان را برای حضور در این جایزه ارسال کنند تا در نهایت بتوانیم هرساله از طریق این جایزه تصویر شفاف و مستندی از جامعه ایرانی به نمایش بگذاریم.

فراخوان دومین دوره جایزه شید و جزییات بیشتر در این باره در سایت ویژه این جشنواره به آدرس www.sheedaward.com قابل دسترسی است.