نمایشگاه «دیجیتال» با حضور ده شركت معتبر بین‌المللی همزمان با نخستین جشنواره دانشجویی عكس دانشگاه تهران برپا می‌شود.

یوسف زینال‌زاده ـ دبیر این جشنواره گفت: طبق فراخوان اعلام شده نخستین جشنواره دانشجویی عكس دانشگاه تهران به همت انجمن علمی پردیس هنرهای زیبا ۲۸ آبان‌ماه افتتاح می‌شود و تا چهارم آذرماه ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: این جشنواره در دو بخش نمایشگاه و مسابقه عكس با موضوع «اینجا زیستگاه من است، جغرافیای ذهن من» و بخش نمایشگاه «دیجیتال» برگزار خواهد شد.

زینال‌زاده گفت:بخش ویژه نیز به عكاسی «صحنه‌آرایی» اختصاص دارد. همچنین در حاشیه جشنواره كارگاه‌ها،‌جلسات نقد و برنامه تقدیر از اساتید عكاسی را در نظر گرفته‌ایم.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه دیجیتال كه برای اولین بار در چنین ابعادی برگزار خواهد شد، توضیح داد: ده شركت معتبر بین‌المللی از كشورهای ژاپن، سوئد، فنلاند، ایتالیا و ... در نمایشگاه «دیجیتال» حضور پیدا می‌كنند و تازه‌ترین دستاوردهای خود را در معرض دید دانشجویان و اساتید عكاسی قرار خواهند داد.

به گفته او، این اقدام دریچه‌ای از سوی دانشگاه تهران در جهت تعامل میان اقتصاد و هنر است كه به نوعی تعامل عكس،‌ عكاس و عكاسی را در برمی‌گیرد و اولین باری است كه در دهه‌های گذشته چنین اتفاقی حاصل شده است. حضور این شركت‌های معتبر تا به حال سابقه نداشته و نشان دهنده تعامل و جرات آنها برای حضور در عرصه‌های فرهنگی است و فكر می‌كنم كارگاه بسیار خوبی برای دانشجویان این رشته باشد.

زینال‌زاده خاطر نشان كرد: این جشنواره و برنامه‌های حاشیه‌ای آن در راستای ارزش گذاشتن به این رشته و توجه تكنیكی به ابعاد آن است. امیدواریم زمینه‌های برپایی دوره‌های آتی آن نیز فراهم شود تا در رشته عكاسی شاهد تحرك بیشتر و حركت‌های دانشجویی و نو باشیم، زیرا این اقدامات به نوعی بر وجوه علمی، پژوهشی و فرهنگی تاكید دارند.

وی در پایان عنوان كرد: بخش عكس در نگارخانه تهران برپا خواهد شد و در كنار آن نمایشگاه دیجیتال با حضور این شركت‌ها در غرفه‌های مجزایی برپا می‌شود. در حاشیه این برنامه برپایی غرفه‌ی مجلات عكاسی و هنری را هم با ارائه تخفیف ویژه به مدت ۵ روز شاهد خواهیم بود و همچنین بخشی را برای تعمیر رایگان كلیه دوربین‌های عكاسی در نظر گرفته‌ایم.

آثار این جشنواره توسط یحیی دهقانپور‌، حمید سوری‌، مهران مهاجر‌، امیر علی قاسمی‌ و رویا نوری‌نژاد داوری شده است.