محققان دانشگاه استنفورد موفق به ساخت یك میكروفون شده‌اند كه می‌توان از آن در هر عمقی در زیر دریا حتی در زیر فشار زیاد استفاده كرد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این میكروفون دریایی كه با الهام از حس شنوایی فوق‌العاده دقیق نهنگ‌های دریایی قاتل ساخته شده، به طیف وسیعی از اصوات از صدای زمزمه در یك كتابخانه گرفته تا انفجار تی‌ان‌تی حساس است.

برای بیشتر انسانها شنیدن صدای دریا به معنی تامل در صدای نرم امواجی است كه با ساحل برخورد می‌كنند اما برای پژوهشگرانی كه در مورد همه چیز از مهاجرت وال‌ها گرفته تا جمعیت شیلات و از نقشه برداری از دریا گرفته تا هدایت روبات‌ها برای تعمیر نشت چاههای نفت زیر دریا تحقیق می‌كنند، گوش دادن به صدای دریا از سوی دیگر می‌تواند به ارائه اطلاعات ارزشمندی بینجامد.

این میكروفون كه در حقیقت از یك تراشه سیلیكونی با یك غشای نازك ۵۰۰ سوراخ‌دار نانومتری ساخته شده كه می‌تواند طیف صوتی حدود ۱۶۰ دسی‌بل را دریافت كرده و در هر عمقی بدون توجه به فشار وارده، این صداها را با وضوح كامل بشنود. این میكروفون همچنین قادر به شنود صداهای با فركانس ۱۷ اوكتاو است.

میكروفون‌های زیردریایی موجود كه به هیدروفون موسوم هستند از حساسیت محدود برخوردار بوده و عملكرد خوبی در عمق زیاد در جایی كه فشار محیطی بسیار بالاست، ندارد.

از این رو محققان به بررسی تمام ابزار شنوایی ممكن در زیر آب از جمله حس شنوایی پستانداران دریایی پرداختند. آنها دریافتند كه نهنگ‌های دریایی قاتل می‌توانند صداهایی با طیف فركانس گسترده را شنود كنند.

سونار كه فناوری استفاده از صداها برای مكانیابی و طراحی نقشه است، برای ارتباط و اكتشاف در زیر آب بسیار مهم است چرا كه سیگنال‌های رادیویی به دلیل تجزیه سریع در آب دریا تنها می‌توانند به اندازه یك تا دو سانتیمتر حركت كنند و نور نیز نمی‌تواند در اعماق ۱۰۰ متر نفوذ كند.