محققان جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با همکاری مركز تحقیقات و آموزش تیرتاش شركت دخانیات ایران موفق به ساخت نانو فیلترهایی با استفاده نانولوله های کربنی چند دیواره شدند که به میزان قابل توجهی باعث کاهش ترکیبات زیان آور موجود در دود سیگار می شود.

دکتر پوریا بی پروا، عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در توضیح این طرح به خبرنگار پژوهشی ایسنا گفت: طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌۸ ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد و سالیانه نزدیک به ۶۰ هزار نفر به علت عوارض سیگار در ایران فوت می شوند. براساس نتایج تحقیقات، دود ناشی ازسیگار دارای چهار هزار ماده سمی و حدود ۴۰ عنصر سرطان زا است، به طوری که ۹۰درصد سرطان‌های ریه و ۷۰درصد بیماری‌های ریوی، به مصرف دخانیات مربوط می‌شود.

به گفته وی در این پروژه با بررسی ۳۰ ترکیب بسیار خطرناک از خانواده هیدرو کربن‌های آروماتیک مشخص شد که فیلتر ساخته شده توانایی جذب ۸۵ درصد از این ترکیبات را نسبت به فیلترهای تجاری استات سلولز را دارا است. همچنین با بررسی‌های بیشتر مشاهده شده است که این فیلتر حتی قادر است به میزان چشمگیری فلزات خطرناکی همچون آرسنیک، سرب و مس را از دود سیگار پاکسازی كند.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: تمامی آزمایش‌های کیفی و کمی انجام گرفته تحت نظارت انسیتو تحقیقات توتون ایران و با همکاری تیم تحقیقاتی بخش شیمی تحت هدایت مهندس فرهاد نقی زاده به انجام رسیده است.

بی پروا تصریح كرد: در ساخت هر فیلتر فقط به میزان ۳ میلی گرم از نانو لوله های کربنی چند دیواره مصرف شده است به طوری که این مقدار افزایش ناچیزی در قیمت هر نخ سیگار خواهد داشت و با توجه به تولید صنعتی نانولوله های کربنی چند دیواره در کشور، تجاری سازی این نوع از فیلترها در کشور عملی و مقرون به صرفه خواهد بود.