محققان مرکز پزشکی لس‌آنجلس اظهار کردند: نانوداروها با حمله به داخل سلول‌های سرطانی و توقف رشد آن‌ها کمترین آسیب را به بافت سالم، در مقایسه با داروهای رایج دارند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا محققان مرکز پزشکی لس‌آنجلس اعلام کردند استفاده از داروهای چندگانه که با داروهای نانو پیوند داده شده، احتمالا بتوانند از داخل با سلول‌های سرطان پستان بویژه مولکول‌هایی که به تومورها برای رشد و انتشار کمک می‌کنند، بدون این‌که آسیبی به سلول‌های سالم وارد کنند مقابله كرده و آن‌ها را مورد حمله قرار دهند.

نانوداروها بر خلاف داروهای رایج که از بیرون به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند و عموما اثرات جانبی خاصی را نیز به همراه دارند، از داخل و با کمترین اثرات جانبی سلول‌های سرطانی را مورد هدف قرار می‌دهند.

بر این اساس محققان با استفاده از موش‌های آزمایشگاهی نشان دادند: نانوداروهایی که آن‌ها توسعه داده و یا با داروهای دیگر پیوند داده‌اند، چگونه به مواد شیمیایی تومور هدف اجازه می‌دهند تا از داخل سلول‌های توموری جمع شوند و مکانیزم‌های داخلی تومورها که دلایل اصلی بروز سرطان پستان هستند را از بین ببرند.

بر اساس این گزارش مطالعات قبلی روی ترکیبات نانو نشان داده بود که یک روش مشابه می‌تواند تومورهای مغزی بدخیم را تحت هجوم قرار دهد.

طبق گفته پژوهشگران، آنتی بادی‌های خاصی وجود دارد که می‌تواند به پروتیین‌های خاصی در سلول‌های توموری متصل شود، بدین ترتیب موجب کاهش مقاومت به دارو و یا اثرات جانبی به دلیل این پیوند و ایجاد یک هجوم از داخل بدون آسیب رساندن به بافتهای سالم می‌شود.