محققان دانشگاه میشیگان موفق به تولید یك ایمپلنت مغزی شده‌اند كه موجب انتقال سیگنا‌ل‌های عصبی از مغز به كامپیوتر می‌شود و آن را كنترل می‌كند.

به گزارش ساینس دیلی، این ایمپلنت‌ها به گونه ای طراحی شده اند كه از پوست بدن به عنوان یك ماده هادی استفاده می‌كنند و سیگنا‌ل های مغزی را به صورت بی سیم به كامپیوتر می‌فرستند و آن را كنترل می‌كنند.

دانشمندان بر این باورند كه با استفاده از این ایمپلنت می‌توان اندام‌های فلج شده را فعال كرد.

این ایمپلنت ۰۳۹; BioBolt ۰۳۹; نام دارد و برخلاف رابط های دیگر عصبی كمترین میزان تهاجم را دربردارد و میزان انرژی مورد نیاز آن حداقل است.

در حال حاضر مشكلی كه در راه استفاده از این ایمپلنت وجود دارد این است كه قطعه باید روی جمجمه باز مورد استفاده قرار گیرد كه این امر برای موجود زنده غیر ممكن است.

ایمپلنت مذكور به گونه‌ای طراحی شده است كه لایه خارجی مغز ( كورتكس ) را سوراخ نمی كند و وارد آن نمی‌شود. بنابراین خطر بروز عفونت وجود ندارد كه مهمترین مزیت این قطعه ساخته شده است.

همانطور كه گفته شده یكی دیگر از كاربردهای ایمپلنت ساخته شده ، كمك به حركت اندام فلج است كه این فعالیت را با تحریك سلول‌های عصبی در عضو غیر فعال انجام می‌دهد.

یكی دیگر از كاربردهای ایمپلنت جدید درمان بیماری صرع و پاركینسون است كه در آینده ای نزدیك و با حل قابلیت استفاده در پوشش سر به وقوع می‌پیوندد.

ایمپلنت BioBolt‌ شبیه پیچ بوده و محیط آن به اندازه یك سكه است و در قسمت زیر آن یك فیلم كوچك به اندازه ناخن تعبیه شده است و زیر پوست سر روی جمجمه قرار می‌گیرد. فیلم مذكور مانند یك میكروفون قوی عمل می‌كند و سیگنال‌های عصبی را به كامپیوتر ارسال می‌كند.

دانشمندان در تلاشند كه سیگنال‌های عصبی را به یك شی مانند گوشواره یا ساعت كه روی بدن فرد قرار دارد، مخابره كنند.

مهمترین هدف دانشمندان از طراحی و ساخت ایمپلنت مغزی ارسال سیگنال های عصبی از غشای مغز به ماهیچه های غیر فعال و ایجاد حركت در آن هاست.