نتایج یک تحقیق جدید نشان داد مردانی که از دیابت نوع ۲ و وقفه تنفسی در خواب رنج می‌برند با انجام فعالیت ورزشی می‌توانند شرایط بهتری را تجربه کنند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه کرمانشاه، پژوهشگران معتقدند فهم این ارتباط از آن لحاظ مهم است که تعداد افرادی که به صورت همزمان به دیابت نوع ۲ و وقفه تنفسی در خواب مبتلا هستند در حال افزایش است.

از سوی دیگر اسکیخا خوسلا از دانشگاه جرج واشنگتن و از پژوهشگران طرح تحقیقاتی انجام شده در این خصوص، گفت: وقفه تنفسی در هنگام خواب یکی از عوامل مرگ بیماران است.

خوسلا می گوید: از قبل مشخص بود که ورزش در کاهش مرگ و میر ناشی از ابتلا به دیابت نوع ۲ نقش دارد، اما نتایج این تحقیق که در بوستون ارائه شد نشان داد که چنین ارتباطی در خصوص وقفه تنفسی در زمان خواب نیز وجود دارد.

تحقیق در این خصوص نشان داد خطر مرگ در افراد مبتلا به وقفه تنفسی در زمان خواب با انجام فعالیت ورزشی به هر میزان که تناسب بدن بهتر شود کاهش می یابد. مردانی که تناسب اندام نداشتند تا ۷۵ درصد بیشتر مشمول تهدید مرگ ناشی از این بیماری بودند.

خوسلا می گوید: هر چند افراد مبتلابه وقفه تنفسی در خواب باید در طول هفته ۱۵۰ تا ۲۰۰ دقیقه ورزش کنند، اما این تغییر باید با آگاهی پزشک صورت گیرد.