معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان شرقی، راه‌اندازی کارخانه اسانس‌گیری را از اولویت‌های مركز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی عنوان کرد.

علیرضا هادی‌پور در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه توانمندی‌های جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این‌که مركز خدمات تخصصی گیاهان دارویی زیر نظر معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی فعالیت خود را از سال ۸۹ آغاز کرده است، اظهار كرد: در ۱۰ ماهه گذشته، مجوز این مرکز اخذ شده و هم‌اکنون با تملک ۳۰ هکتار زمین در شهرستان ملکان، مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که کشت ۵ هکتار از این زمین‌ها در سال ۹۰ جزو برنامه‌های این مرکز بود، افزود: برای سال آینده در نظر داریم این میزان را با کاشت ۱۰ گونه گیاهی به ۳۰ هکتار تعمیم دهیم.

هادی پور با یادآوری این‌که در سال جاری فقط به برداشت محصولات و خشک کردن آن‌ها اکتفا خواهد شد، تصریح كرد: برای امسال، کارگاه و کارخانه اسانس‌گیری نیز راه‌اندازی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: کاشت و صرفا خشک کردن گیاهان دارویی، ۱۰ درصد سود دارد در حالی که با اسانس‌گیری این رقم به ۳۰ درصد و در صورت تبدیل شدن به داروهای گیاهی، ۵۰ درصد ارزش افزوده خواهیم داشت.