ژاپن بر اساس پژوهشی كه در نوع خود اولین به شمار می‌رود، دست به استخراج گاز از رسوبات هیدرات متان در بستر دریا كه به «یخ سوزان» نیز مشهور است خواهد زد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این آزمایش برای اجرا در خط ممتدی از بخش ساحلی جنوب شرقی توكیو بین حوزه اداری شیزوكا و واكایاما طی چند هفته در سال مالی جاری تا مارس ۲۰۱۳ برنامه‌ریزی شده‌است.

به گزارش روزنامه نیكی فایننشال، وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن در حال آماده‌سازی درخواست بیش از ۱۰ میلیارد ین (۱۲۷.۵ میلیون دلار) برای این پروژه است.

دولت ژاپن از تحقیقات بیشتر در این زمینه پشتیبانی كرده و قصد دارد برای آغاز سریعتر پروژه در دهه بعدی، حفاری را به صورت تجاری انجام دهد.

هیدرات متان با فشار بالا و دمای پایین در طبیعت از جمله در كف دریاها، اغلب در نزدیكی خطوط گسل قاره‌ای كه گاز پس از تماس با آب سرد دریا به حالت بلور درمی‌آید، ‌یافت می‌شود.

پژوهش ساحلی در صورتی كه موفق عمل كند، اولین تجربه این چنینی در جهان خواهد بود. متان پیش از این در سال ۲۰۰۸ در كانادا با استفاده از فناوری‌های ژاپنی از هیدرات متان موجود در زمین استخراج می‌شد.

ژاپن در پی زلزله و سونامی سخت این كشور در ماه مارس و حوادث هسته‌ای فاجعه‌بار آن در نیروگاه دایچی فوكوشیما به دنبال تنوع بخشی به منابع انرژی خود است.

این كشور كه دچار كمبود منابع انرژی است، بسیار متكی به واردات انرژی از خاورمیانه بوده، اما اكنون برنامه‌هایی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر مانند نیروهای خورشیدی و بادی دارد.