محققان آمریکایی طی پژوهشی دریافتند: خصوصیات شخصیتی کودکان مانند محتاط و مطیع بودن یا بی‌باکی و سماجت و جسارت با پاسخ‌های شیمیایی آن‌ها در مقابل استرس ارتباط دارد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، منطقه مرکزی، پاتریک دیویس، سرپرست این تحقیق از دانشگاه روچست اعلام کرد: در این تحقیق ۲ هزار و ۱۲ کودک نوپا از خانواده‌های مشابه با سطح درآمد پایین مورد بررسی قرار گرفتند.

آن‌ها رفتار‌های ستیزه گرایانه و صلح گرایانه کودکان در موقعیت‌های مختلف را بررسی کردند. کودکانی که تمایلات صلح گرایانه داشتند کودکان محتاط و مراقب، مطیع و وابسته به مادرانشان بودند و با محیط جدید ارتباط برقرار نکرده یا شروع به گریه می‌کردند. در حالی کودکان ستیزه گرا در محیط جدید بی‌باک و جسور بودند، سعی می‌کردند بر شرایط جدید چیره شوند و بدون ترس اشیاء و موقعیت جدید را شناسایی می‌کردند.

به گفته محققان هورمون کورتیزول در کودکان صلح جو که والدینی پرخاشگر و خشن دارند، بیشتر ترشح می‌شود؛ در حالی که در کودکان ستیزه جو مقدار ترشح این هورمون کم است. هورمون کورتیزول حساسیت فرد نسبت به استرس را افزایش می‌دهد.

همچنین ترشح کم یا زیاد هومون کورتیزول مزایا و معایب متفاوتی را به دنبال دارد. کورتیزول زیاد در کودکان صلح جو می‌تواند در آن‌ها خطر ابتلا به اضطراب و افسردگی را بالا ببرد و مقدار پایین آن در کودکان ستیزه‌جو گرچه خطر ابتلا به اضطراب را کاهش می‌دهد، اما آن‌ها را مستعد بروز رفتارهای پر خطر و بیش‌فعالی می‌کند.