تیمی از محققان دانشگاه هاروارد و دانشگاه فنی ماساچوست موفق به ساخت یك ماده مصنوعی قابل تزریق شده‌اند كه می‌توان آن را در زخمهای تارهای صوتی پیوند زد تا كارایی خود را بازیابند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، زخم شدن تارهای صوتی یكی از دلایل اصلی كاهش یا گاهی اوقات از بین رفتن توانایی صحبت كردن است.

این محققان به جای نزدیك شدن به این موضوع به عنوان یك مشكل فیزیولوژیكی به تارهای صوتی مانند یك مورد مكانیكی نگاه كردند. از این رو به جای حمله به بافت آسیب‌دیده به دنبال چاره‌ای برای ترمیم آن رفتند.

در این ترمیم از ماده‌ای موسوم به پلی اتیلن گلیکول استفاده شد كه در حال حاضر در دیگر جنبه‌های پزشكی كاربرد دارد.

پلی اتیلن گلیکول یك ماده منعطف است و دانشمندان با كار بر روی ساختار مولكولی آن توانستند به گونه‌ای دست یابند كه خاصیت ویسكوالاستیكی تارهای صوتی انسان را شبیه‌سازی می‌كند.

این ماده كه PEG۳۰ نام گرفته بسیار شبیه بافت‌های طبیعی صوتی حركت كرده و همچنین می‌تواند لرزش را به تارهای صوتی كه در اثر آسیب سخت شده باز گرداند.

این ژل كه منتظر دریافت تاییدیه اداره موادغذایی و دارویی آمریكا است به عنوان دارو در طبقه یك دستگاه پزشكی قابل تزریق قرار خواهد گرفت كه می‌تواند سرعت رشد آن را در بازار بالاتر ببرد.

این ژل باید هر شش ماه تمدید شود.