محققان دانشگاه تورنتو در دستاوردی بزرگ در تحقیقات سلول‌های بنیادی موفق شدند سرانجام پس از ۲۰ سال تحقیق، سلول مادر تمام سلول‌های خونی را شناسایی كنند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این سلول‌ها كه به سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز موسوم هستند، می‌توانند تمام گونه‌های سلولهای خونی از جمله سلول‌های قرمز خون، لنفوسیت‌ها و ماكروفاژها را تولید كنند.

به گفته این محققان، این كشف جدید به معنی شناسایی نقشه دقیقی از سیستم توسعه راههای خونی انسان است.

دانشمندان از سال‌ها پیش می‌دانستند كه سلول‌های منبع سلول‌های خون‌ساز در مغز استخوان به خون‌رسانی به بدن در طول زندگی فرد كمك می‌كنند.

برای چند دهه، مغز استخوان اهدایی برای درمان بیماران مبتلا به سرطانهای خون مانند لوسمی یا بیماری‌های نادر ژنتیكی مورد استفاده قرار گرفته است.

اما چنین تزریقهایی نیازمند این است كه بیماران از عناصر دیگری در كنار سلولهای بنیادی درون مغزاستخوان اهدایی بهره‌ببرند، تركیباتی كه گاهی اوقات خطر رد را افزایش می‌دهند.

این محققان توانستند با پیوند نظام‌مند مغز استخوان انسان و عصاره‌های خون در موشهای بدون سیستم ایمنی، به این كشف نائل شوند.

آنها با اسكن كردن پروتئین‌های خاص در سطح سلولها موسوم به شاخص‌های زیستی توانستند این سلولهای سرچشمه را شناسایی كنند.

محققان این شاخص زیستی را CD۴۹f نامیده‌اند و امید دارند كه اكنون بتوانند سلولهای اصلی خون‌ساز را از سایر سلولهای بنیادی خون استخراج كنند.

سلولهای بنیادی با شاخص CD۴۹f بسیار نادر بوده و تنها یكی از هر سه میلیون سلول موجود در بدن از چنین شاخصی برخوردار است.