۱۹ دی ماه ۱۳۸۸ «شنگول» و «منگول» نخستین بزغاله‌های تراریخته با قابلیت تولید پروتئین نوتركیب انسانی در ایران در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی متولد شدند. به گفته محققان پژوهشگاه رویان این بزغاله‌ها حامل ژن تولید پروتئین نوتركیب انسانی موثر در درمان مبتلایان هموفیلی نوع B بوده و پس از رسیدن به مرحله بلوغ، شیر آنها حاوی فاكتور ۹ انعقادی موثر در درمان این بیماری خواهد بود.

با گذشت حدود یك سال و نیم از تولد «شنگول» و «منگول» در گفت‌و‌گو با رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی آخرین وضعیت این بزغاله های تراریخته و روند تحقیقات تولید حیوانات تراریخته در پژوهشگاه را جویا شدیم.

دكتر حمیدرضا گورابی در پاسخ به خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اعلام كرد كه این بزهای تراریخته به مرحله شیرآوری رسیده‌اند و نتایج خوبی هم از آزمایش‌های شیر آنها به دست آ‌مده به طوری كه محققان رویان در حال حاضر به دنبال تخلیص داروی فاكتور ۹ حاصل از شیر آنها هستند.

وی خاطرنشان كرد: فاكتور ۹ پروتئین نوتركیبی است كه در بدن انسان در كبد سنتز شده و در اثر اختلال در تولید آن فرد به هموفیلی نوع B مبتلا می‌شود، لذا مصرف فرآورده دارویی تولیدی از شیر این دام‌ها می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشد.

رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در خصوص روند تحقیقات پژوهشگاه در زمینه تولید حیوانات تراریخته گفت: این تحقیقات در پایگاه تحقیقاتی اصفهان پژوهشگاه رویان ادامه دارد كه پس از تولید «حبه انگور» به عنوان بز تراریخته حامل ژن tPA ، دو، سه حیوان دیگر از همین گونه تولید شد كه در حال حاضر در تهران نگهداری می‌شوند اما هنوز به شیرآوری نرسیده‌اند.

وی تصریح كرد: داروی «tPA» در درمان سكته‌های مغزی و قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری كه چنانچه این دارو بلافاصله پس از ایجاد سكته به انسان تزریق شود، موجب از بین رفتن سریع لخته‌ها شده و بافت‌های اطراف آن بر اثر نارسایی تغذیه از بین نخواهد رفت و جریان خون به حالت عادی باز خواهد گشت.

گورابی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص علت این كه مدتی است اخبار كمتری از فعالیت‌ها و دستاوردهای علمی پژوهشگاه رویان منتشر می‌شود اظهار كرد: مبنای كار پژوهشگاه رویان این است كه علم را جدی گرفته و در مقوله علم، تحقیق كند تا پایه‌ای برای رسیدن به كاربرد باشد. حال آن كه اغلب مردم عمدتا علاقه چندانی به پیگیری اخبار علمی ندارند و مباحث پس از رسیدن به مرحله فناوری و كاربرد برای آنها جذاب تر است.

وی ادامه داد: زمانی گزارش‌های زیادی از پیشرفت‌های علمی پژوهشگاه رویان اعلام می شد كه برخی دوستان در دانشگاه‌ها از این موضوع گله می‌كردند. در حال حاضر گزارش‌های كمتری از فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشگاه اعلام می‌كنیم كه به معنای كم شدن فعالیتهای ما نیست و تنها به دلیل سیاست جدید اطلاع رسانی پژوهشگاه است.