تحقیقات جدید تایید كرد كه روشن نگاه داشتن تلفن همراه، لپ‌تاپ و در کل هرگونه وسیله الکتریکی‌ هنگام پرواز می‌تواند در سیستم‌های الکترونیکی هواپیما اختلال ایجاد کرده و به سقوط هواپیما منجر شود.

به گزارش خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) پس از انجام مطالعه‌ای جامع، نسبت به روشن نگاه داشتن تلفن همراه و لپ‌تاپ به طور جدی هشدار داده است.

این سازمان بر اساس مطالعه‌ی جدیدی در این زمینه، اعلام کرده که روشن نگاه داشتن دستگاه‌های الکتریکی در حین پرواز امنیت هواپیما را به طور جدی به خطر می‌اندازد.

بر اساس نتایج این مطالعه در طول شش سال گذشته دست‌کم ۵۷ سانحه ایمنی هنگام پرواز پیش آمده که ابه اعتقاد خلبانان و مهمان‌داران با روشن بودن وسایل الکترونیکی همراه مسافران در ارتباط بوده است.

هم‌چنین در ۲۶ مورد از این سوانح ایمنی در سیستم کنترل پرواز، از جمله سیستم هدایت خودکار هواپیما و سیستم فرود خودکار اختلال بوجود آمده است و در برخی موارد، سیستم "جی‌پی‌اس" (دستگاه نشان‌دهنده موقعیت جغرافیایی) و سیستم‌های ارتباطی دچار اشکال شده و در برخی موارد کاملا از کار افتاده‌اند.