نمایشگاه «عكسبازی» با مرور آثار برتری که تاکنون در این سایت وارد شده است،همراه با نشست‌هایی تخصصی با این موضوع آخر هفته جاری در گالری «آران» افتتاح خواهد شد.

آثار این نمایشگاه توسط هیاتی متشكل از ندا رضوی‌پور، رامین صدیقی،کاوه کاظمی، مهران مهاجر و شهره مهران انتخاب شده است و از ۱۷ تیر تا پنجم مرداد ماه در گالری آران به دیوارها می‌رود.

بر اساس فراخوان عكسبازی كه چندی پیش منتشر شده بود،نمایش آثار در دو قسمت انجام می‌شود.

یک بخش به اسلایدشو از عکس‌هایی که با رای عكاسان انتخاب شده اختصاص دارد و سه عکس منتخب کاربران از هر بازی وارد این اسلایدشو می‌شود. قسمت دوم این نمایشگاه نیز به صورت چاپی خواهد بود که توسط یک هیات داوری انتخاب می‌شود.

هاله انواری ـ موسس سایت عكسبازی در یادداشتی بر این مجموعه نوشته است:« به نظر می‌رسد که هر سی سال یک بار خاطره‌ها را از بین می‌بریم؛ با هر عکسی كه سوزانده یا پاك می‌شود ، تكه‌ای كوچك از نقش بزرگتر خاطره جمعی‌مان را گم می‌کنیم ، سپس واقعیتی بازسازی می‌شود که خوشایند ویرایش آن روز باشد.»

او در ادامه نوشته است:« پایگاه اینترنتی «عكسبازی» در فروردین ماه سال ۸۸ شكل گرفت؛ با این امید كه به مكانی تبدیل شود كه در آن ایرانی‌ها بتوانند دور از كلیشه‌های رایج و ساده انگاری‌های اگزوتیك سردبیران، تصاویر خود را بازآفرینند. در سلسله بازی‌های عكسبازی ، بازیكنان فضاها و حال و هواهائی را به نمایش می‌گذارند كه گرچه برای همه ما آشناست ولی برای دیگران چندان قابل دسترس نیست.

اگر چه در ابتدا عكسبازی یك پروژه دیجیتالی شخصی بود اما امروز تبدیل به آرشیوی تصویری شده از لحظه‌های زندگی روزمره ایرانیان از دریچه عدسی دوربین‌های خودشان. عكسبازی دیگر یك حركت جمعی و سكوئی برای «مستند سازی شهروندان» است. مكانی امن برای حفط آن تكه‌ها كه دیگر نباید گم شوند.»

بر اساس این خبر، بازیكنان این مجموعه را هنرمندان همچون سارا ابری، ساسان ابری ، هدیه احمدی ، شیرین اقتصادی ، احسان امانی ، امید امیدواری ، آرش امیرعضدی ، بنفشه امین ، هدی امین ، سیاوش بختیارنیا ، فرهاد بهرام ، رامین بیرق‌دار، مهسا تهمتن ، حسام تهمتن ، امیرآراد ثنایی ، امیر جدیدی ، مصطفی جعفری ، پولاد جواهر حقیقی ، سمیرا حاتمی‌زاده ، مهدی حسنی ، مختار حسین‌زاده ، هوفر حقیقی ، حنا حنائی ، فردید خادم ، مهسا خلیلی‌پور، علیار راستی ، حمیده رضوی ، بیتا ریحانی ، سارا ریحانی ، محمد مهدی زابلی ، سارا زندوكیلی ، حسام سماواتیان ، شقایق سیروس ، بهناز شمشیری ، دلبر شهباز ، سارا صلاحی ، مهدی علیزاده ، ارشاد فتاحیان ، دانا فرزانه پور، حامد فرهنگی ، سپنتا قاسم خانی ، سارا قنبری ، سهراب كاشانی ، عباس كوثری ، بهمن كیارستمی ، سیمین گلشن ، مجید لشگری ، نیلوفر لهراسبی ، بهنام محرك ، نیما مقیمی ، علی اكبر محمدخانی ، احسان منصوری ، امیر موسوی ، بابك مهربانی ، نازنین میرزابیگلی ، سیاوش نقش‌بندی ، مجید نیك‌ اعتقاد ، محمد نیك دل ، افروز نبوی ، پندار نبی‌پور تشكیل می‌دهند.

همچنین قرار است، یکشنبه آینده سلسله نشست‌های تخصصی نیز در حاشیه این نمایشگاه برپا شود.

در نخستین روز از این برنامه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ ، هاله انواری درباره «چرا و چگونگی به وجود آمدن سایت عکسبازی» ، پولاد جواهر حقیقی با عنوان «اعترافات یک عکسباز»، سارا زند وکیلی با موضوع «عکس که بازیچه نیست! هست؟» سخنرانی خواهند كرد.

روز دوشنبه فیلم کوتاه «ادیشن و امضا‌» (مصاحبه با تنی چند از دست انداركاران ) ساعت ۱۶ پخش می‌شود و در ادامه آن مهران مهاجر با موضوع «مجموعه عكس چیست؟ چه گونه‌هایی دارد و با چه ویژگی‌هایی می‌توان یك مجموعه را مشخص ساخت؟ آیا اساساً ضرورتی دارد در عكاسی به شكل مجموعه‌ كار كنیم؟ » سخنرانی می‌كند.

نیلوفر سرلتی نیز با عنوان «بیانیه هنرمند ، پیوند هنرمند با اثر هنری‌اش تا کجا امتداد دارد؟ مرزهای یک اثر هنری تا کجاست؟ قرارگرفتن بیانیه هنرمند در كنار آثار هنری در نمایشگاه‌های امروزه ، چگونه این مرزها را جا به جا می‌كند؟» در این روز سخنرانی خواهد كرد.

نیما علیزاده نیز درباره «شیوه‌های جدید چاپ و ارائه عکس» توضیح می‌دهد.

این نشست تا ساعت ۲۰ ادامه خواهد داشت.

گالری آران در هفت تیر، خردمند ، کوچه دی، پلاک ۱۲ واقع شده است.