امور ادبی معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، «چهارمین جشنواره سراسری طنز طهران» را برگزار می کند. رویکرد اصلی و اساسی این جشنواره با شعار«تبسم همراه با تفكر»، ارتقاء سطح فرهنگ شهری و اخلاق شهرنشینی، ترویج شادی و طنز سالم و سازنده در جامعه و کمک به گسترش فضای نقد و تعامل انتقادی- اصلاحی مدیریت شهری با افکارعمومی است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، رضا رفیع، دبیر علمی این جشنواره، با اعلام این مطلب افزود: جشنوارۀ طنز طهران همچون دوره های پیشین خود، از چند بخش اصلی تشكیل شده است كه عبارتند از: بخش علمی كه به صورت برگزاری مسابقۀ طنزنویسی با موضوعات شهری و شهروندی، در چهار رشته و گرایش: نثر كوتاه طنز، داستان كوتاه طنز، شعر طنز و ترانۀ طنز به جذب آثار طنز از سراسر كشور و كشف و شناسایی استعدادهای این عرصه می پردازد و نهایتاً نیز این آثار توسط كمیتۀ داوران صاحب نام و باتجربه در حیطۀ طنز مورد داوری قرار می گیرند. گفتنی است كه امسال علاوه بر ۴ رشته فوق كه نام برده شد، موضوع مهم و مطرح روز یعنی«آلودگی هوا» نیز به عنوان بخش ویژۀ جشنواره در نظر گرفته شده است.

بخش اصلی دیگر این جشنواره نیز «تجلیل از طنزآوران نام آشنای ایران» نام دارد كه طی آن از میان پیشكسوت های طنز در حوزه های مختلف مطبوعات،رادیو، تلویزیون،تئاتر و سینما؛ هنرمندان فرهیخته ای در مراسم اختتامیه با دریافت لوح تقدیر و تندیس بلورین مخصوص طنز طهران، مورد تجلیل و تكریم شهروندان و مدیریت شهری پایتخت قرار می گیرند.

رضا رفیع با اعلام این كه جشنوارۀ طنز طهران در دو روز متوالی در نیمۀ نخست اسفندماه امسال برگزار خواهد شد، مراسم روز اول را مخصوص خوانش آثار رسیده به جشنواره و اعلام نتایج این بخش با حضور خواص اهل طنز دانست و از دومین روز مراسم نیز با عنوان اختتامیۀ جشنواره یاد كرد كه با حضور شهردار تهران و رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با رویكردی مردمی از رهگذر طراحی و ارائۀ برنامه های نمایشی و موسیقایی متنوعی برای عموم مردم و خواص اهل طنز برگزار می شود.

دبیر علمی چهارمین جشنوارۀ طنز طهران در پایان خاطر نشان كرد كه مهلت نهایی ارسال اثر برای بخش مسابقۀ جشنواره تا تاریخ ۱۵ بهمن ماه است و علاقه مندان می توانند برای كسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت فرم فراخوان مسابقه، به وبلاگ «طنزطهران» با نشانی: www.tanzetehran.blogfa.com مراجعه كنند و آثار خود را نیز به نشانی پست الكترونیكی tanzetehran@gmail.com ارسال كنند.