قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست و معاون محیط انسانی با اعلام این خبر كه وزارت نفت حداكثر تا خرداد در تهران باید سوختی متناسب با استاندارد یورو ۵ تولید كند، گفت: مسئولان وزرات نفت در جلسه‌ای با محیط زیست این مسئله را پذیرفته‌اند.

پس از آغاز فصل پاییز، پایتخت تهران در حدود ۲ ماه را با هوایی در شرایط ناسالم تجربه كرد، شرایطی كه تاكنون كم سابقه بوده است. مسئولان سازمان محیط زیست به عنوان یك دستگاه متولی در زمینه كاهش آلودگی هوا شناخته شده‌‌اند اما واقعیت آن است كه آلودگی هوا به همكاری همه دستگاه‌ها و سازمان‌های مسئول از جمله وزارت نفت و وزارت صنایع وابسته است. در واقع موارد مؤثر در آلودگی هوا همانند حلقه‌های یك زنجیر به یكدیگر متصل هستند و همراهی همه سازمان‌ها را می‌طلبد.

بر همین اساس مسئولان سازمان محیط زیست برای كاهش آلودگی هوا این روزها سعی كردند تا سایر دستگاه‌های مسئول را به پای میز كار بیاورند.

علی محمد شاعری با اعلام این خبر مبنی بر این‌كه سوخت یورو ۵ حداكثر تا پایان خرداد سال ۱۳۹۰ در تهران در جایگاه‌های سوخت عرضه می‌شود، گفت: طی جلسه‌ای كه با مسئولان وزارت نفت داشتیم این تصمیم اتخاذ شد تا در راستای كاهش آلودگی هوا گام مؤثری برداشته شود.

وی با اشاره به پیگیری‌های سازمان محیط زیست در زمینه ارائه سوخت استاندارد توسط وزات نفت اظهار داشت: در جلسه‌ای كه با مدیر عامل پالایشگاه تهران و مسئول HSE وزارت نفت و مسئولان محیط زیست برگزار شده است ارتقاء سوخت به عنوان یكی از محورهای مهم و اثر گذار در كاهش آلودگی هوای تهران و كلان‌شهرها مورد بررسی قرار گرفت.

معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: قرار است بنزین و گازویل با استاندارد یورو ۵ در تهران ارائه شود.

وی با بیان این‌ مطلب كه ارائه سوخت متناسب با یورو ۵ در تهران باید تا سال ۹۰ اجرایی شود، گفت: تصمیم گرفته شد تا حداقل به میزان ۸ میلیون لیتر در روز سوخت متناسب با یورو ۵ تولید و در جایگاه‌های سوخت تهران ارائه شود.

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: حداكثر تا پایان خرداد سال ۱۳۹۰ بنزین و نفت گاز با استاندارد یورو ۵ حداقل در تهران ارائه می‌شود.

وی افزود: در حال هماهنگی و رایزنی با وزارت صنایع و خوروسازهای كشور هستیم تا خودروها نیز تا پایان سال ۱۳۹۰ در تهران بر اساس استاندارد یورو ۵ تولید شود.

شاعری تصریح كرد: با عملی شدن این وعده امیدواریم آلودگی هوا در نیمه دوم سال ۱۳۹۰ كاهش یابد.

وی در ادامه با اشاره به این‌كه در حال حاضر استاندارد یورو ۲ تولید می‌شود، گفت: میزان گوگرد به شدت كاهش می‌یابد و در مورد بنزین و نفت و گاز میزان گوگرد به ۱۰PPMمی‌رسد.

شاعری بیان كرد: همچنین میزان بنزن نیز بسیار كاهش می‌یابد و اكتان سوخت در حد استانداردهای یورو ۵ افزایش می‌یابد.

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست بیان كرد: بر همین اساس بخش عمده‌ای از پالایشگاه‌های كشور تا نیمه دوم سال ۱۳۹۰ موظف هستند كه سوخت استاندارد یورو ۵ را تولید كنند كه البته بخش عمده‌ای از پالایشگاه‌های مورد نظر در كلان‌شهرهای كشور كه با آلودگی هوا مواجه هستند مد نظر است.

معاون محیط انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این‌كه قبول اجرای این امر توسط وزارت نفت به معنی پا پیش گذاشتن است، تصریح كرد: وزارت صنایع نیز باید وارد عمل شود تا با ارائه خودروهایی متناسب با استاندارد یورو ۵ گامی در جهت رفع كاهش آلودگی هوا برداشته شود.

وی با بیان این‌كه در حال حاضر نوبت به وزارت صنایع است كه با ارائه خودروهای متناسب با استاندارد یورو ۵ حركت خوبی انجام دهد، گفت: ایران خودرو و سایپا از جمله خودروسازهایی است كه توقع است در این زمینه همكاری خوبی با محیط زیست انجام دهند.

شاعری خاطرنشان كرد: در حال حاضر سوختی كه از سوی وزارت نفت تولید می‌شود در حدود استاندارد یورو ۲ است.

قائم مقام سازمان حاظت محیط زیست افزود: گوگرد گازوئیلی كه در حال حاضر در كشور تولید می‌شود ۷ هزار PPM است كه در صورت اجرایی شدن این امر میزان آن به مراتب كاهش می‌یابد.

وی گفت: در صورت تحقق این امر آلودگی هوا نیز در كلان‌شهرها كنترل می‌شود.

شاعری همچنین گفت: در حال حاضر اكتان بنزین معمولی ۸۷ است كه در صورت ارائه سوخت استاندارد این امر نیز تغییر خواهد كرد.