مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بر لزوم دقت در صدور نخستین قبض آب پس از آغاز اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدمهدی ثمره هاشمی در همایش هماهنگی سیاست‌های هدفمندسازی یارانه‌ها در بخش آب ویژه معاونان امور مشتركان شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی با اشاره به حساسیت‌های موجود در اجرایی كردن قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، افزود: در شرایط کنونی مجالی برای ریسك كردن و ارتكاب اشتباه احتمالی وجود ندارد.

مشاور وزیر نیرو در ادامه با اشاره به قبوض آب پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، گفت: تا زمانی كه به شركت ها ابلاغ رسمی نشده است، از ارسال قبوض به خانه های مشتركان خودداری كنند.

وی با تاكید بر لزوم اعمال دقت در صدور نخستین قبض آب، خاطرنشان کرد: باید احتیاط شود و مبدا اجرای قانون یعنی ۲۸ آذرماه در اعلام ارقام در نظر گرفته شود.

وی با بیان آن‌که بخشی از هزینه آب بهای مشتركان مربوط به پیش و بخشی دیگر مربوط به بعد از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌هاست، تصریح کرد: این نکته باید در صدور قبوض لحاظ و به صورت مناسب در بین مشترکان اطلاع رسانی شود.

مدیرعامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور ضمن مهم خواندن امر نظارت و كنترل شركت های آب و فاضلاب بر نحوه خوانش كنتورها، محاسبه نرخ ها و همچنین صدور قبوض، گفت: پیمانكاران درگیر با این امور باید از میان شركت های معتبر و افراد آموزش دیده انتخاب شوند و از صحت كار آنها اطمینان حاصل شود.

به گفته وی، كارشناسان باید با اشراف كامل به چگونگی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، در سامانه های ۱۲۲ حضور یابند و تمام ابهام های كسانی را كه با این سامانه تماس می گیرند، برطرف كنند.

ثمره هاشمی همچین خاطرنشان كرد: شركت ها نباید قبض علی الحساب صادر كنند و مهلت پرداخت قبوض نیز باید به صورت سراسری ۲۰ روز تعیین شود.

در این همایش، معاون هماهنگی و پشتیبانی آبفای كشور نیز با بیان این‌كه نزدیك به یك ‌سال است در خصوص اجرایی كردن قانون هدفمندسازی یارانه‌ها نشست های متعددی برگزار شده تا نحوه قرار گرفتن آب در بسته هدفمندسازی یارانه ها به صورت كارشناسانه مورد بررسی قرار گیرد، گفت: در قبوض جدید هزینه های مختلف (آبونمان، تبصره ۳ و ...) حذف شده و تنها یك عدد كلی را در بر خواهد داشت؛ ضمن آن‌كه سیاست ما این است در كل كشور قبض‌های یكسان را به مشتركان ارایه دهیم.

به گفته وی، طبق تاكید وزیر نیرو مبنی بر اعتمادسازی، قبض‌های آب بسیار ساده طراحی شده‌اند تا تمامی مشتركان با هر رده تحصیلی و شغلی بتوانند ارقام آن را مورد بررسی قرار دهند.

معاون هماهنگی و پشتیبانی شركت مهندسی آبفای كشور در ادامه با تاكید بر ضرورت رصد كردن قبوض صادره توسط كاركنان ستادی شركت‌ها پیش از توزیع، یادآور شد: قبض نخستی كه صادر می‌شود، سخت‌ترین قبض است و اگر اشتباهی در آن رخ دهد، تبعات جبران ناپذیری را برای همه ما به همراه خواهد داشت.

وی همچنین تاكید كرد: از هر شركت تنها یك نفر به عنوان سخنگو مبادرت به اطلاع رسانی و تعامل با رسانه ها كند و این فرد نیز باید بر حواشی و كلیات قانون هدفمندسازی یارانه ها اشراف كافی و كامل داشته باشد.

خشایی همچنین ضمن اشاره به موضوع تفكیك كنتورهای مشتركان، گفت: باید در تمام شركت ها این امكان را فراهم كنیم تا هر مشتركی كه برای تفكیك كنتور خود مراجعه كرد و شرایط لازم را داشت، با پاسخ منفی ما مواجه نشود.