نیكی كریمی در بازدید از نمایشگاه «گلبرگ‌ها» که مجموعه‌ای از پرتره‌های بازیگران به روایت دوربین پیام ایرایی است، ویژگی کار این عکاس را تصویرکردن روحیات و درونیات سوژه‌هایش دانست.

این هنرمند درباره کیفیت نمایشگاه گفت: از ابتدا می‌دانستم كه نمایشگاه عكس‌های پیام ایرایی به طور قطع نمایشگاه خوبی خواهد بود اما آنچه دیدم فراتر از تصوراتم بود.

وی ادامه داد: خیلی‌ها ممكن است تصور كنند كه عكاسی پرتره كار بسیارساده‌ای است، اما در حقیقت در این نوع عكاسی یك لحظه است كه می‌تواند همه چیز را تغییر دهد و ایرایی آن لحظه‌ها را می‌شناسد.

كریمی تاکید كرد: پیام ایرایی به موجب نوع شخصیتی كه دارد موجب می‌شود كه افراد راحت و با فراغ بال در مقابل دوربینش قرار بگیرند و من فكر می‌كنم همین آرامش اوست که در بهتر شدن عكس‌ها تأثیر بسزایی دارد. ایرایی هنر ارتباط با دیگران را بلد است و این نكته در عکاسی پرتره بسیار مهم است.

وی افزود: هر چند عكاسان زبردست زیادی داریم كه عكس‌های خوب و قابل تأملی هم می‌گیرند، اما در حقیقت علاوه بر مهارت و هنر عكاسی، نوع ارتباط ایرایی با هنرمندان است كه موجب می شود آنها او را به عنوان عكاس اختصاصی خود برگزینند.

نیكی كریمی در پایان عنوان كرد: نكته مهمی که در این نمایشگاه توجهم را جلب کرد این بود که عکاس به شخصیت حقیقی و درونی این افراد نزدیك شده است. می‌توان به وضوح بخشی از شخصیت واقعی افراد را در این عكس‌ها مشاهده كرد و این توانایی‌ای است كه من نظیر آن را کمتر در کارهای عكاس دیگری دیده‌ام.