یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد: مصرف قهوه از تاثیر کامل دارو بر درمان بیماران جلوگیری می‌کند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، یافته‌های جدید پژوهشگران نشان می‌دهد كه قهوه و به ویژه اسپرسو (نوعی قهوه غلیظ)، علاوه بر ایجاد حالت بی‌قراری و اختلال در خواب شب افراد، از تاثیر درمانی بسیاری از داروها جلوگیری می‌کند.

محققان بر اساس نتایج پژوهش‌های انجام شده در این زمینه اعلام كردند: مصرف قهوه، اثر دارویی بیش از ۱۲ نوع دارو از جمله داروهای ضد افسردگی، داروهای تنظیم استروژن و داروهای مورد استفاده در درمان تیروئید و پوکی استخوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در بسیاری از موارد، کافئین موجود در قهوه عامل اختلال در تاثیر درمانی دارو است؛ اما دیگر ترکیبات قهوه نیز در این امر بی تاثیر نیستند.

برای مثال، نتایج پژوهشی كه در سال ۲۰۰۸ انجام شد، نشان داد: اثر درمانی «لووتیروکسین» (levothyroxine)- معمول‌ترین دارویی که در درمان تیرویید تجویز می‌شود- در افرادی که اندکی قبل یا بعد از مصرف آن، قهوه نوشیده بودند تا ۵۵ درصد کاهش یافت.

دیگر پژوهش‌های انجام شده در این زمینه، حاکی از آن است که مصرف قهوه تا ۶۰ درصد میزان جذب قرص الندرونات (Alendroanate) که برای درمان پوکی استخوان تجویز می‌شود را کاهش می‌دهد و سطح گردش هورمون استروژن و دیگر هورمون‌ها را در زنان کم می‌کند.

از سوی دیگر، بر اساس پژوهش‌های انجام شده، برخی داروها نیز می‌توانند اثرات قهوه و دیگر نوشیدنی‌های کافئین دار را افزایش دهند. برخی از انواع این داروها از جمله داروهای ضد افسردگی، انواع آنتی بیوتیک و قرص‌های ضد بارداری، مانع از عملکرد آنزیم CYP۱A۲ که به جذب کافئین در بدن کمک می‌کند، می‌شوند، در نتیجه کافئین مدت زمان بیشتری نسبت به شرایط معمول در بدن باقی می‌ماند.

برای مثال، نتایج پژوهشی که در همین رابطه انجام شد، نشان داد: کافئین در بدن زنانی که قرص ضد بارداری مصرف می‌کنند، چهار ساعت بیشتر از زنان معمولی باقی می‌ماند.