"نخستین جشنواره ملی عكس ایران" با موضوع طبیعت زیبای ایران دهم آذر ماه به كار خود پایان داد.

این جشنواره كه اولین جشنواره مستقل عكاسی برگزار شده توسط انجمن سینمای جوانان ایران پس از گذشت سی سال از فعالیت آن می باشد از ۲۹ آبان تا ۵ آذر ماه در خانه هنرمندان برگزار شد كه بنا به درخواست علاقه مندان و همكاری مدیریت خانه هنرمندان ایران تا دهم آذر ماه تمدید شد.

در این دوره ۶۸۲ عكاس با ۳۳۹۶ عكس در جشنواره شركت كرد كه هیئت داوران متشكل از آقایان علی قلمسیاه، افشین بختیار، امیر علی جوادیان، محمد ستاری و فرزاد هاشمی پس از بررسی آثار، ۱۲۴ عكس را برای شركت در بخش مسابقه پذیرفت.

در پایان جشنواره جمع بندی داریم از نظرات مسئولین فرهنگی ، برگزار كننده، اعضای هیئت داوران و هنرمندان و عكاسان از این دوره از جشنواره :

علی قلمسیاه، داور جشواره و عكاس: این جشنواره یكی از كم نظیرترین جشنواره های ملی عكس در سطح كشور است كه در شان و مقام این هنر توسط انجمن سینمای جوانان ایران برگزار شد.

افشین بختیار،داور جشنواره و عكاس : نحوه برگزاری و برخورد با این جشنواره بسیار حرفه ای و موجب مباهات است.

محمد ستاری، داور جشنواره و عكاس: نحوه ارائه آثار ، نوع برگزاری مراسم افتتاحیه و به ویژه كتاب و مجموعه نفیس كارت پستال جشنواره منحصر به فرد است.

حسن غفاری؛ عكاس: مهمترین ویژگی و بارزترین مشخصه‌ در نحوه‌ی برگزاری اولین دوره‌ی جشنواره‌ی ملی عكس ایران دقت نظر در چاپ عكس‌های نمایشگاه و البته نحوه‌ی ارائه‌ی آثار است. دقت نظری كه بدل به كاری مثال زدنی در عرصه‌ی برگزاری جشنواره‌های عكس در سطح كشوری شده است. یكی از اصلی‌ترین نقاط ضعف جشنواره‌های عكس در جدی نگرفتن نحوه و كیفیت ارائه‌ی آثار است، نقیصه‌ای كه یكی از اصلی‌ترین آسیب ها را در زمینه ی جشنواره‌های عكس و البته در ارتباط با مخاطب به عرصه‌ی عكاسی كشور وارد می‌كند.

اما در مورد نحوه‌ی برنامه ریزی، مدیریت و ارائه‌ آثار، جشنواره‌ی ملی عكس اتفاقی تاثیر گذار است. چاپ آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه در قالب كتابی نفیس و با كیفیتی بسیار بالا و همینطور مجموعه‌ی زیبای كارت پستال‌هایی كه از گلچین عكس های راه یافته به بخش مسابقه‌ی جشنواره چاپ و عرضه شده است نیز بخشی از ویژگی‌های منحصر به فرد جشنواره است.

اسماعیل عباسی، مدرس و عكاس: به عنوان فردی كه با انجمن سینمای جوانان برای مدتی در ابتدای كار همراه بوده ام و سردبیر مجله ی عكس را بر عهده داشتم، متاسفانه یك دوره ی تعطیلی و كم شدن اهمیت عكس در كنار دیگر فعالیت های انجمن آن نتایج درخشانی را كه در حال شكوفایی بودند و در دوره های ابتدایی برگزاری جشنواره ی عكس همراه جشنواره ی فیلم بودند كمی كم رنگ كرد. اما امروز با از سر گیری این جشنواره امیدوارم كه نتایج درخشان گذشته پی گرفته شود و مدیریت ، درایتی را كه در راه اندازی دوباره ی این جشنواره داشته معطوف به تداوم و بقای آن بكند.

دكتر مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران: برگزاری این جشنواره با كیفیت ارائه شده آثار ، كتاب و انتشارات جشنواره و حضور و استقبال جامعه عكاسان قابل تقدیر است و خانه هنرمندان ایران را محل گرد هم آیی جامعه عكاسان و هنرمندان ذكر كرد.

هاشم میرزاخانی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان و دبیر جشنواره ملی عكس ایران: انجمن سینمای جوانان ایران كه شاید با سابقه ترین مركزی است كه از سالهای دور مبادرت به آموزش و پیگیری هنر عكاسی در كشور دارد و امروز كه با گذشت سالهای متمادی از فعالیت در این حوزه میگذرد و بعد از روزگار ركودی كه برای این هنر در این انجمن پیش آمده است پرداختن به عكاسی آن هم در سطح برگزاری یك جشنواره ملی را با عنوان طبیعت ایران خوش دیده و شعر طبیعت زیبای ایران را بر مطلع حركتی دوباره برای احیای گذشته درخشان عكاسی در انجمن سینمای جوانان ایران طالعی خوش یمن دیده و آن را باب آشتی عكاسی و فیلمسازی در این انجمن می داند.

جواد شمقدری، معاون امورسینمایی و سمعی و بصری: عكاسی در كنار فیلمسازی به مثابه یك جریان آرام ولی عمیق در سه دهه گذشته در دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران وجود داشته و هویت مستقل خود را در قالب برگزاری نمایشگاه، مسابقات و انجام پروژه‌های عكاسی حفظ كرده است. گواه این ادعا تداوم آفرینش‌های خلاقه است كه باعث شده هیچگاه چراغ این هنر والا به خاموشی نگراید.

سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: و تو ای كسی كه این عكس در پرونده حرفه ای ات می درخشد، بدان كه كتابی نوشته ای از عظمت خلقت ! كه هر كس بدان بنگرد خالقی به ذهنش متبادر می گردد كه زیباست و زیبایی را دوست دارد؛ و به هر میزان عشق در بیننده ایجاد شود و تعلق خاطر به خدای زیبا، تو در القاء این حس شریكی و پیش خداوند مأجور! «جشنواره ملی عكس ایران» به دنبال این مأموریت می باید باشد.

روابط عمومی انجمن اعلام كرد ، كتاب نفیس نمایشگاه و مجموعه كارت پستال این جشنواره منتشر شده و علاقه مندان می توانند با تماس با شماره ۱۳و۸۸۷۷۳۱۱۲ نسبت به سفارش و خرید مجموعه فوق اقدام نمایند.