«بیاید آنتی‌بیوتیک‌ها را فراموش کنیم و به جای آنها نانوذرات را امتحان کنیم.» این گفته دارپا است؛ شاخه تحقیقاتی ارتش ایالات متحده که عقیده دارد به جای خرج کردن پول بر روی آنتی‌بیوتیک‌های جدید که تنها تا زمانی کار می‌کنند که باکتری‌ها در مقابل آنها مقاوم شوند، بهتر است به سراغ معالجه ذره‌ای سازش‌پذیر (Adaptable Nanotherapeutics) رفت که به سادگی می‌تواند با سرایت بیماری‌ها مقابله کند.

به گزارش نیوساینتیست، این سازمان فراخوانی برای طرح‌های تحقیقاتی صادر کرده تا بتواند راه‌هایی بیابد که با استفاده از آر.ان.ای‌های مزاحم کوچک (siRNA) به جنگ باکتری‌ها برود. این ضایعات کدهای ژنتیکی به جستجوی تصویر آینه‌ای خود، مانند باکتری‌ها، درون سلول‌ها می‌گردند و آنها را ساکت می‌کنند. این کار باعث توقف تولید پروتئین و منجر به مرگ سلول می‌شود.

دارپا به دنبال ایده‌هایی برای نانوذرات سازش‌پذیر است که قابل برنامه‌ریزی مجدد باشند، تا بتوان در زمان شیوع بیماری در میان سربازان، آنها را روی siRNA های مخصوص بارگذاری کرد.

همانند سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) و اینترنت، این نوآوری نیز ممکن است سرآغازی نظامی داشته باشد؛ اما نهایتا به مدلی برای درمان همگانی تبدیل خواهد شد.

محمود حاج‌زمان