براساس این گزارش رئیس دانشگاه طب سنتی ارمنستان به همراه هیات همراه به منظور اعطای دكترای افتخاری بنیانگذاری این طب های مكمل ایرانی "فرادرمانی" و "سایمنتولوژی" به دكتر محمد علی طاهری به تهران آمدند.

این دومین بار است که دانشگاه طب سنتی ارمنستان در طول ۲۲ سال تاسیس خود به یک محقق دکترای افتخاری اعطا میکند. گفتنی است این دانشگاه دارای رتبه علمی سوم در میان دانشگاه های طب سنتی جهان است.

رئیس دانشگاه طب سنتی ارمنستان در حاشیه مراسم اعطای این نشان به بنیانگذار طب های مكمل ایرانی، آغاز همكاری میان موسسه عرفان كیهانی و دانشگاه طب سنتی ارمنستان را از سه سال گذشته دانست و هدف این مركز علمی را استوار كردن طب سنتی بر پایه های علمی عنوان كرد.

رئیس دانشگاه طب سنتی ارمنستان با بیان اینكه نتایج جدی در زمینه این طب های مكمل ایرانی بزودی اعلام خواهد شد، ‌ادامه داد: بیشترین دلیل علاقه من به طب فرادرمانی و سایمتنولوژی این است كه این طب ها بر طبق پایه علمی بنیانگذاری شده و همه چیز آن بر مبنای علم است.

رئیس دانشگاه طب سنتی ارمنستان در ادامه سخنان خود با اشاره به گسترش تعامل بیشتر طب سنتی با دانشگاه ارمنستان افزود: به نتایجی دست یافته ایم كه بر مبنای آن دپارتمانی تشکیل و آموزش طب های مكمل ایرانی فرادرمانی و سایمنتولو‍ژی در دانشگاه ارمنستان آغاز شود. به عبارت دیگر پذیرش دانشجو در رشته های فرادرمانی و سایمنتولو‍ژی از برنامه های دانشگاه سنتی ارمنستان در آینده نزدیك است.

نوریك ساریبیکیان معیار اصلی انتخاب طب های مكمل ایرانی فرادرمانی و سایمنتولوزی را این دانست كه این طب های مكمل بر مبنای علمی است و پایه علمی دارد.

آموزش آكادمیك طب های مکمل ایرانی در ارمنستان

معاون امور بین الملل و سرپرست دپارتمان طب های مكمل ایرانی در دانشگاه ارمنستان نیز در حاشیه مراسم اعطای دكترای افتخاری به بنیانگذار طب های مكمل فرادرمانی و سایمنتولو‍ژی، حضور این طب های مكمل در ارمنستان را نخستین حضور جدی ایران در این كشور در حوزه علم خواند و ادامه داد: این دانشگاه كه دارای رتبه سوم جهانی است برای سه سال است كه طب مكمل ایرانی فرادرمانی را از جنبه های پزشكی و علمی مورد بررسی قرار داده است.

وی افزود: این دو طب مكمل از جنبه های عرفانی نیز برخوردار است كه البته دانشگاه طب سنتی ارمنستان به عنوان یك دانشگاه پزشكی بررسی های خود را تنها بر روی نحوه تاثیر این طب ها بر سلامت انسان انجام داده است.

دكتر علی نام آور در ادامه افزود: بررسی ها در تئوری و عمل نشان داد كه بهره گیری از این طب های مكمل ایرانی از تاثیرا ت بسیار خوبی در درمان بیماری ها برخوردار است.

دكتر نام‌آور همچنین با اشاره به زمینه تعامل دانشگاه ارمنستان و موسسه عرفان كیهانی نیز تصریح كرد: سعی داریم تا این طب های مكمل ایرانی را در چارچوب‌های آموزشی استاندارد جهانی در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و PHD طراحی و قابل اجرا نمائیم.

وی افزود: درحال حاضر این روش ها به صورت دوره های مستقل آموزشی در دانشگاه طب سنتی ارمنستان برگزار می‌شود. ولی ما قصد داریم تا به صورت استاندارد، آموزش آكادمیك این رشته ها در این دانشگاه صورت گیرد كه این امر هم اكنون مراحل طراحی را می‌گذراند.

وی ابراز امیدواری كرد، مراحل اجرای آموزش آكادمیك و چارچوب های اجرایی آموزشی این طب ها در ابتدای فصل تحصیلی این دانشگاه در سپتامبر امسال آغاز گردد.

معاون بین الملل دانشگاه طب سنتی ارمنستان همچنین درباره تجربه شخصی خود از فرادرمانی در درمان بیماری‌ها افزود: مدت ۲۲ سال است كه از بیماری سینوزیت رنج می بردم و با دو هفته برقراری ارتباط فرادرمانی ۷۰ درصد از بیماری من بهبود یافت.

تلاش برای معرفی فرادرمانی به عنوان علمی ایرانی

دکتر محمد علی طاهری، بنیانگذار روش های طب مکمل فرادرمانی» و «سایمنتولوژی» گفت: در تمام محافل علمی و آکادمیک موضوعی که مورد بحث قرار می گیرد تحصیل در رشته های طب مکمل ایرانی است. که بالطبع تحصیل که باشد مدرک هم هست و این مدارک در مقاطع مختلف خواهد بود. مدارکی که تا کنون صادر شده، در اروپا و بسیاری کشورها معتبر است و در حال حاضر بسیاری با گواهینامه هایی که از دانشگاه ارمنستان صادر شده در کشورهای مختلف مشغول درمان با طب مکمل هستند و حتی بیمه هم بخشی از هزینه های طب مکمل را عهده دار است.

وی افزود: تا زمانی که بتوانیم در داخل کشور به نقطه ای برسیم که طب مکمل جایگاه واقعی خود را پیدا کند، تحصیل در این رشته ها و اخذ مدارک مربوطه کمک به سزایی به پیشبرد آسانتر امور می کند.

دکتر طاهری خاطر نشان کرد: سازمان بهداشت جهانی طب مکمل و جایگزین را مورد تایید قرار داده است و هر گونه تحقیق و مطالعه را در این زمینه مجاز دانسته، پیگیری و حمایت می کند. بنابراین لازم است ما نیز فعالیت در این حوزه را شروع کرده و ادامه دهیم.

او در خصوص این سوال که طی این یکسال گذشته استقبال مراکز علمی و آموزشی برای همکاری در زمینه دو طب مکمل فرادرمانی و سایمنتولوژی بیشتر شده است، گفت: در داخل کشور تا کنون در دانشگاه های تهران و علوم پزشکی ایران فعالیتهایی انجام داده ایم اما منقطع شد و با مشاهده سمپاشی ها علیه طب مکمل ایرانی، به سمت معرفی این روش ها در محافل علمی دیگر کشورها رفتیم.

وی ادامه داد: در بعضی کشورها بیش از ۳ سال است که فعالیت خود را آغاز کرده ایم و امروز شاهد نتایج آن هستیم. در حال حاضر در دنیا تعداد زیادی از اعضا هیات علمی دانشگاهها و ایرانیان تحصیل کرده خارج کشور با «فرادرمانی» و «سایمنتولوژی» آشنا بوده و به طور خودجوش به دانشگاهها و مراکز علمی مراجعه کرده، این روشهای درمانی مکمل را معرفی می کنند.

وی درباره اهدای جوایز از محافل معتبر علمی کشورهای مختلف چون روسیه، بلژیک و کره جنوبی گفت: برای حضور در مسابقات بین المللی که برخی از آنها نیز سایبر است، مدارک و مستندات علمی ارسال شده و پس از بررسی داوران، با توجه به نوآوری و ایده های جدید ارائه شده، به عنوان منتخب برگزیده شده ایم.

دکتر طاهری در پایان اظهار داشت: خوشبختانه «فرادرمانی» و «سایمنتولوژی» در گوشه کنار دنیا معرفی شده و با جدیت دنبال می شود. حال اگر در داخل موقعیت مناسبی پیدا نکندف پس از مدتی شاهد خواهیم بود که از دیگر کشورها به کشور خودمان معرفی می شود. در حالی که هدف ما این بوده که صدور علم داشته باشیم، صدور نظریه پردازی در زمینه های عرفان، فلسفه و حوزه های مختلف علوم داشته باشیم. در حال حاضر فعالیت ما به صورت دوجانبه در داخل و خارج از کشور جریان دارد ولی نیت قلبی من این است که این کار در داخل ایران به سروسامان برسد.