نمایشگاهی از تجربیات عكاسی «ویم وندرس»، كارگردان سرشناس آلمانی در لندن برپا شده است.

«ویم وندرس» كه جدیدترین ساخته‌اش با نام «پینا» در جشنواره برلین اكران جهانی شد، در لندن گالری عكس برگزار كرده است.

به گزارش روزنامه گاردین، این گالری مجموعه‌ای از عكس‌هایی است كه «وندرس» از اوایل دهه ۸۰ در سفرهایی كه به كشورهای مختلف داشته گرفته است و تا روز۱۴ می برپا خواهد بود.

«ویم وندرس»، از بزرگ‌ترین كارگردانان و فیلم‌نامه‌نویسان سینمای اروپا و جهان است كه در كنار «ورنر هرتزوگ»، از نوابغ سینمای آلمان محسوب می‌شود.

وی اولین فیلم بلندش را در سال ۱۹۷۰ با نام «تابستان در شهر» ساخت و پس از آن، فیلم‌های «ترس دروازه‌بان در ضربه پنالتی» (۱۹۷۲)، «داغ ننگ» (۱۹۷۳)،‌ «آلیس در شهر» (۱۹۷۴)، «حركت غلط» (۱۹۷۵) و «سلاطین جاده» (۱۹۷۶) را كارگردانی كرد.

شاهكار سینمایی «وندرس» در سال ۱۹۸۴ با فیلم «پاریس، تگزاس» رقم خورد كه سه جایزه نخل طلا، بهترین فیلم معنوی و جایزه فیپرشی جشنواره كن را گرفت و جایزه بهترین كارگردانی جوایز «بافتا» انگلستان را كسب كرد.

سه سال بعد، «وندرس» با ساخت فیلم «بهشت بر فراز برلین» جایزه بهترین كارگردانی جشنواره كن و بهترین كارگردانی جوایز فیلم اروپا را به‌دست آورد.

این كارگردان بزرگ آلمانی طی سال‌های اخیر آثار برجسته‌ای چون «هتل میلیون دلاری»، «برادران اسكلادونوفسكی»، «پایان خشونت»، «ده دقیقه پیرتر»، «سرزمین فراوانی» و «فیلم‌برداری در پالرمو» را ساخته است.

اولین جایزه سینمایی معتبری كه «وندرس» كسب كرد، شیر طلای جشنواره ونیز در سال ۱۹۸۲ برای فیلم «وضعیت اشیا» بود. وی در سال ۱۹۸۷ برای فیلم «بال‌های اشتیاق» جایزه بهترین كارگردانی جشنواره كن را به‌دست آورد.