آذر هاشمی در زمره‌ی معدود آهنگسازان زن است كه چند سالی است زیاد در عرصه موسیقی بانوان به طور جدی وارد نشده است. او دلیل این امر را سطحی بودن كنسرت‌های این قشر عنوان كرد.

آذر هاشمی(نوازنده سنتور و سرپرست اركستر بانوان صدا و سیما) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، گفت: متاسفانه هم‌اكنون موسیقی بانوان بیشتر شبیه محافل عروسی شده است و همه به نیت اینكه ساعاتی با موسیقی شاد سرگرم باشند؛ به این كنسرت‌ها می‌آیند.

وی افزود: درست است كه جذب مخاطب یكی از شرط‌های مهم برای برگزاری كنسرت است اما آیا به هر قیمتی باید شان موسیقی و به ویژه بانوانی كه با هزار سختی در این راه كار می‌كنند، زیرسئوال برود؟!

این آهنگساز با تاكید بر این مورد كه تمایلی به اجرای موسیقی كافه‌ای برای بانوان ندارم، خاطرنشان كرد: در این شرایط سعی می‌كنم مانند گذشته در عرصه‌ی تدریس موسیقی و آهنگسازی فعالیت كنم اما شان هنری خودم را پایین نیاورم.

وی كه هم‌اكنون به‌عنوان مدیر مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما هم مشغول به كار است، برخلاف دیگر همتایان خود از صدا و سیما و برخوردهای سلیقه‌ای این رسانه با هنر و موسیقی ابراز رضایت می‌كند و اظهار می‌دارد: آیا كسانی كه همیشه تیغ انتقاد را به سمت صدا و سیما نشانه می‌روند، اگر خود در این سازمان مشغول به كار بودند، بازهم انتقاد می‌كردند؟!

هاشمی ادامه داد: به عنوان یك موزیسین سعی كرده‌ام خودم را با قوانین و ضابطه‌های صدا و سیما وفق بدهم تا بتوانم در حوزه موسیقی فعالیت مثمرثمری داشته باشم.

وی كه سرپرستی گروه موسیقی نغمه را نیز عهده‌دار است، درباره اینكه چرا تعداد آهنگسازان خانم در موسیقی ایران محدود است، ‌گفت: ساخت آهنگ در مقایسه با نوازندگی و خوانندگی جدا از داشتن تحصیلات آكادمیك نیاز به ذوق قوی دارد كه هركسی توانایی انجام آن را ندارد.

آذر هاشمی در پایان در همین زمینه گفت: ‌بانوان همیشه به دلیل قرار گرفتن در محدودیت‌های اجتماعی كمتر جسارت حضور قوی در حوزه آهنگسازی را دارند.