نمایشگاه عكس‌های «مهدی منعم» با عنوان «قربانیان جنگ؛سفیران صلح» از فردا ـ ۳۰ مهر ماه ـ به‌یاد قربانیان غیرنظامی جنگ عراق و ایران همزمان با روز جهانی صلح در گالری «پاییز» خانه هنرمندان ایران برپا می‌شود.

«مهدی منعم» پیش از این هنگام انتشار كتاب عكس‌های «قربانیان جنگ ایران و عراق» ،آن را بیانیه‌ای در دفاع از تمام قربانیان غیرنظامی جنگ‌ها اعلام كرده بود كه پیام صلح را به تمام جهانیان مخابره می‌كند.

منعم عکاس مستند اجتماعی است که از سال ۱۳۶۰ عکاسی حرفه‌یی را آغاز کرده و در جریان دفاع مقدس در عملیات‌های مختلف به‌عنوان عکاس خبری فعالیت می‌کرد.

او عکاسی از جانبازان جنگ تحمیلی را ازسال۱۳۶۷، انتشار کتاب «معجزه امید» از مجموعه جانبازان را درسال ۱۳۷۸، عکاسی از مصدومان شیمیایی و جانبازان حملات هوایی عراق به مناطق مسکونی و مجروحان ناشی از مین‌های به‌جامانده ازجنگ تحمیلی با عنوان قربانیان جنگ را ازسال ۱۳۸۰ و انتشار کتاب عکس سیاه و سفید «قربانیان جنگ» را در کارنامه‌ی حرفه‌یی کاری خود دارد.

منعم متولد رشت و خودآموخته عکاسی است که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درجه‌ی دو هنری دریافت کرده است.

پیش از این نماینده‌ی ارتباطات دفتر كمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ در تهران - جان استریك - كه این بار نیز یكی از حامیان این نمایشگاه است، دراین‌باره آثار این هنرمند عكاس گفته بود:«مجموعه‌ی عكس‌های «‌قربانیان جنگ» نگاه انسان‌دوستانه و بی‌طرفانه‌ای به مقوله‌ی جنگ دارد كه این گرایش هم‌سوی روش كاری كمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ است. اما، دلیل دیگری كه این عكس‌ها مورد توجه ما قرار گرفت به تصویر درآوردن تأثیرات ناگوار این سلاح‌ها و روش‌هایی است كه حقوق‌ بشردوستانه‌ی بین‌المللی به‌كارگیری آن‌ها را درمورد غیرنظامی‌ها ممنوع اعلام كرده است».

گفتنی است؛ نمایشگاه آثار مهدی منعم، فردا -۳۰ شهریور ماه - ساعت ۱۷ در گالری پاییز خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود و نمایش آن تا هفتم مهر ماه ادامه دارد.

یونسكو،سازمان صلیب سرخ و شركت آفومار از دیگر حامیان این نمایشگاه هستند و خانه هنرمندان ایران نیز به گفته منعم خارج از نوبت یكی از گالری‌های خود را در اختیار این عكاس قرار داده تا در آستانه روز جهانی صلح بار دیگر بخشی از مجموعه آثار ارزشی خود را به نمایش بگذارد.