جشنواره عكس دانشگاه آزاد با فزونی تعداد عكس‌های شركت‌كننده در این جشنواره؛ در محل ایوان عطار در مجموعه سعدآباد؛ به پایان رسید.

عصر روز گذشته(جمعه ۲۶شهریور) عبدالله جاسبی(رئیس دانشگاه آزاد) در مراسم اختتامیه سومین جشنواره عكس دانشجویان دانشگاه آزاد حضور یافت، ولی به ‌دلایلی كه شنیده شد تذكر حراست مجموعه سعدآباد(محل برگزاری مراسم) بوده، از سخنرانی منع شد.

در این مراسم؛ حسن بیادی(نایب رئیس شورای شهر تهران) و زارع(مدیركل امور مجلس دانشگاه آزاد) حضور داشتند.

در ابتدای برنامه؛ فیلمی از زندگی و مصاحبه‌هایی درمورد بهمن جلالی پخش شد كه در آن اسماعیل عباسی،‌ اكبر عالمی، آیدین آغداشلو، محمدمهدی حیدریان، ساعد نیكزاد و محسن راستانی درباره این استاد فقید و پرآوازه ایران در رشته عكاسی كه سال پیش دارفانی را وداع گفت، صحبت كردند.

پس از نمایش این فیلم؛ فرهاد فخریان(عكاس، استاد دانشگاه و عضو هیات داوری این جشنواره) بیانیه هیات داوران را قرائت كرد و گفت: جشنواره عكس دانشگاه آزاد به رغم آنكه بیشتر شركت‌كنندگان از دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان همین مجموعه آموزشی هستند، ولی با فزونی تعداد عكس‌ها روبرو بود كه این از شوق همین جامعه محدود حكایت دارد.

وی افزود: اگرچه هدف نهایی؛ معرفی بهترین‌های این جشنواره است، ولی داوران كه خود یا استاد یا دانش‌آموخته همین مجموعه به شمار می‌روند، طی یك سری بررسی‌ها علاوه بر داوری آثار به یكسری نتایج آموزشی نیز دست یافته‌اند.

وی ادامه داد: ضعف‌ها و قدرت‌ها را داوران یافتند و به این بررسی رسیدند كه آموزش‌دهندگان و آموزش‌دیدگان در كجای كار قوت داشته و در كجای كار نیز ضعف وجود داشته است و معلوم شد كه اساتید و دانشجویان در چه قسمت‌هایی باید تلاش بیشتری بكنند.

فخریان خاطرنشان كرد: ‌متاسفانه بیشتر عكس‌ها ازنظر كیفی در حد انتظار نبود. از بعد مسائل فنی و ظاهری؛ عكس‌های خوبی را در این جشنواره شاهد نبودیم. متاسفانه انتخاب سوژه و نوآوری نیز آن‌چنان كه باید و شاید قوی نبود. به خصوص در بخش مجموعه عكس كه حتی ما برای یافتن یك مجموعه منجسم دچار مشكل شده بودیم و این نشان می‌دهد كه شركت‌كنندگان هنوز مفهوم درستی از مجموعه عكس را درنیافته‌اند.

فخریان در پایان از رعنا جوادی،‌ سیف‌الله صمدیان، اسماعیل عباسی، محمود كلاری، شیرین حكمی، كتایون قدس‌راد و خودش به عنوان هیات داوری این جشنواره یاد كرد و گفت: این جشنواره در سه بخش آزاد، دانشجو و پایان‌نامه‌های دانشجویان برگزار شد.

بعداز قرائت بیانیه هیات داوران توسط فخریان، عبدالله جاسبی روی صحنه آمد ولی به جای سخنرانی؛ به اهدای جوایز اكتفا كرد.

برگزیدگان این جشنواره به این ترتیب معرفی شدند: در بخش دانشجو و دانشگاه، منصور معتمدی، ابراهیم كوچكی، سجاد عبداللهی، سیدمحسن سجادی و بهنام صدیقی برگزیده و هركدام هفت سكه بهارآزادی هدیه گرفتند. در این بخش سیده نازنین ظفر صادقیان به عنوان عكاس خلاق جایزه سفر یك هفته‌ای به ایتالیا را از آن خود كرد.

در بخش پایان‌نامه دانشجویی رضا سیدپایداری، علیرضا صوت‌اكبر، امیرحبیب طاری‌فر، حمید قدرتی، مرضیه اسدزاده، عابده گرشسابی و مهدی قاسمی برگزیده و برنده سفر یك هفته‌ای به ایتالیا شدند.

در بخش آزاد نیز آرش حمیدی معتمدی، امیر حمیدی معتمدی، مسعود سلیمانی و شفق روحی هركدام برنده هفت سكه طلا و مهسا نوروزی لواسانی و آرش خاموشی به عنوان عكاسان خلاق برنده سفر یك هفته‌ای به ایتالیا شدند.

در پایان افشین شاهرودی عكاس پیشكسوت ایران نامه‌ای را خواند كه در آن شاهرودی آورده بود: آرزویم این بود كه در این مراسم حضور داشته باشم تا از استعدادها و برگزیدگان این جشنواره به دست خود تقدیر كنم ولی به علت سفر نتوانستم در این مراسم حاضر شوم و به پاسداشت این عزیزان یك دوره كامل فصلنامه عكاسی خلاق و اشتراك یك ساله این مجله را به برندگان این جشنواره اهدا می‌كنم.

در پایان از علی محمدی(معاون فرهنگی سعدآباد) و زارع(مسئول كمیته حراست مجموعه) نیز با اهدای جوایزی تقدیر شد.

پایان بخش این برنامه اجرای موسیقی توسط جلال زوالفنون (تار) بود كه دو قطعه بی‌همگان به سر شود و دولت عشق را خواند.