نمایشگاه آثار برگزیده دهمین دوره جشنواره بین المللی کاریکاتور تبریز با موضوع "کار" ظهر سه شنبه در تبریز گشایش یافت.

هزار و ۵۱ اثر از ۲۷۳ کارتونیست خارجی و ۲۵۱ کارتونیست ایرانی از چهل و دو کشور جهان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.

آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره از جمله کشورهای فرانسه، ایتالیا، بلژیک، بلغارستان، مصر،‌استرالیا، انگلستان، آمریکا،‌ روسیه، ‌آذربایجان، ‌ترکیه، ‌‌سوریه و ایران است.

براساس این گزارش این جشنواره در دو بخش اصلی کار و آزاد برگزار شده و هیئت داوران همزمان با برگزاری آئین اختتامیه این جشنواره سه هنرمند برتر و پنج هنرمند برگزیده در موضوع های یاد شده را معرفی می نمایند.

آئین اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی کاریکاتور تبریز روز چهارشنبه بیست و چهارم شهریورماه جاری ساعت ۱۶ در خانه هنر تبریز برگزار می شود.

یادآور می شود این نمایشگاه به دنبال برگزاری کنفرانس بین المللی تفاوت نقد و توهین در کاریکاتور برپا شده است.

در این کنفرانس راهکارهای نقد درست، سازنده و به دور از توهین ، افترا و دورغ با تکیه بر اخلاق و رعایت عدالت و انصاف بررسی شد.

در کنفرانس بین المللی تفاوت نقد و توهین در کاریکاتور هنرمندان کارتونیست از کشورهای ایتالیا، فرانسه، ترکیه، آذربایجان، سوریه، بلژیک، بلغارستان و ایران شرکت داشتند.

شرت کنندگان در این کنفرانس در قالب بیانیه پایانی، توهین به ادیان الهی و نیز قومیت ها و اعتقادات و باورهای ملت ها را تقبیح و به شدت محکوم کردند.

نمایندگان کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس با تاکید بر جایگاه و منزلت دین اسلام، این دین را دین دوستی، اخوت، صلح و برادری معرفی کرده و از معرفی اسلام به عنوان دین خشونت از جانب برخی رسانه های مغرض اعلام انزجار کردند.