تهرانی‌ها منتظر اصلاح قبوض برق خود نباشند.

معاون وزیر نیرو ضمن اعلام مطلب فوق در گفت‌وگو با ایلنا افزود: قبض برقی كه برای تهرانی‌ها صادر شده است اصلاح نخواهد شد چرا كه دلیل افزایش هزینه قبوض افزایش مصرف برق بوده است نه تغییر تعرفه و مبنای محاسباتی آن.

محمد بهزاد ادامه داد: بالا رفتن شدید دمای هوا در تابستان سبب شده است هزینه برق مصرفی برخی مشتركان به شدت افزایش یابد. صورت حساب‌هایی كه در حال حاضر برای مشتركین فرستاده شده است متعلق به خرداد و تیرماه است كه دمای هوا به دشت در آن بالا بود. بررسی‌های ما نشان می‌دهد میزان مصرف برق در مرداد نیز بالاست اما برای قبوض مهر به بعد‏ قبض‌ها عادی شده و مشكلی از این بابت وجود ندارد.

او در پاسخ به این سئوال كه آیا قبض‌های صادره برای تهران نیز مانند قبض‌های مشتركین استان‌های شمالی اصلاح خواهد شد یا خیر، گفت: این منطقه مبنای محاسباتی‌اش تغییر خواهد كرد اما در مورد تهران چنین تصمیمی وجود ندارد.

او در جواب این سئوال كه با توجه به عدم افزایش تعرفه‌ها از سال ۱۳۸۳ تاكنون دلیل بروز این شوك چیست، ادامه داد: تعرفه برق به هیچ عنوان از سال ۱۳۸۳تغییر نكرده است اما بالا بودن دمای هوا سبب شده است استفاده از كولر و خصوصا كولرهای گازی هزینه برق را بالا ببرد.

او گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد ۷۰ درصد مشتركین كمتر از ۲۵۰ كیلووات برق مصرف می‌كنند و ۲۰ درصد مشتركین نیز بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ كیلووات برق مصرف می‌كنند.

بهزاد ادامه داد: به این ترتیب ۹۰درصد مشتركین كمتر از ۳۵۰ كیلووات برق مصرف می‌كنند و صورت حساب‌های آن‌ها كمتر از ۵ هزار تومان است اما ۱۰ درصد از مصرف كنندگان مصرف بالا دارند.

او گفت: از هر هزار قبضی كه صادر شده است ۲.۶ صورت حساب رقم بالا داشت و بقیه با چنین مشكلی مواجه نبودند.

معاون وزیر نیرو در امور برق ادامه داد: اتفاقی كه افتاده است هیچ ربطی به قانون هدفمندی یارانه‌ها ندارد و تنها افزایش مصرف برق سبب شد چنین اتفاقی رخ دهد.

او گفت: البته اگر كسی حتی یك كیلوات بیش از الگوی مصرف برق استفاده كند، هزینه كل مصرف آن با قیمت های بالا محاسبه خواهد شد.