دومین روز از رقابت‌های كشتی آزاد قهرمانی ۲۰۱۰ جهان از ساعت ۱۳:۳۰ امروز در سالن ۸ هزار نفری المپیك شهر مسكو پایتخت روسیه آغاز شد كه طی آن مدعیان سه وزن اول كشورمان به مصاف حریفان خود رفتند.

به گزارش روز شنبه ایرنا؛ دومین روز از رقابتهای كشتی آزاد قهرمانی ۲۰۱۰ جهان در حالی از ظهر امروز آغاز شد كه تیم ایران سه نماینده را در اوزان ۶۰ ، ۸۴ و ۹۶ كیلوگرم راهی میدان كرد.

در وزن ۶۰ كیلوگرم مراد محمدی دارنده مدال برنز بازی‌های المپیك ۲۰۰۸ پكن و قهرمان ۲۰۰۶ جهان به میدان رفت كه در این وزن ۳۴ كشتی‌گیر حضور داشتند.

كشتی گیران مطرحی همچون بسیك كودوخوف روس و زادیك آمریكایی، واسیلی فدروشین از اوكراین، دلشاد منصوراف از ازبكستان، زلیم‌خان حسین‌اف از آذربایجان و آناتولی گویدا در این وزن حضور داشتند كه از ماه‌ها پیش برای كسب قهرمانی در این وزن دورخیز كرده بودند.

به هر ترتیب ملی پوش ۶۰ كیلوگرمی ایران در دور اول با قرعه استراحت روبرو شد تا در دور دوم رو در روی محمد كمیل محمداف از بلاروس قرار گیرد.

محمدی این كشتی را در تایم اول با نتیجه ۴ بر یك و در تایم دوم با حساب یك بر یك به سود خود تمام كرد تا در دور بعدی به مصاف آندری پرپلیتا از مولداوی برود ضمن اینكه این آزادكار مازنی كشورمان دیدار دوم خود را نیز در دو تایم با نتایج مشابه ۳ بر صفر پشت سر گذاشت.

محمدی با كسب این دو پیروزی خود را در مقابل سونگ چول لی از كره جنوبی دید تا با شكست او راهی مرحله نیمه نهایی شود. وی این دیدار حساس را نیز در سه تایم، به نفع خود تمام كرد تا برای فینالیست شدن در مقابل نماینده قدرتمند روس‌ها قرار گیرد.

اما محمدی در این كشتی سرنوشت ساز و حساس، نتوانست در برابر بسیك كودوخوف به پیروزی دست یابد و با قبول شكست در این دیدار، باید تا ساعتی دیگر برای كسب مدال برنز جهان به میدان برود.

در وزن ۶۰ كیلوگرم واسیلی فدروشین و بسیك كودوخوف روس به فینال راه یافتند.

تیم ملی كشتی آزاد ایران در وزن ۸۴ كیلوگرم، احسان لشگری را به میدان فرستاد كه پیش بینی می شد این آزادكار كه قهرمانی ۲۰۱۰ آسیا را در كارنامه دارد به نتایج قابل قبولی دست یابد، اما وی در اولین دیدار خود مغلوب حریف شد.

لشگری كه در دور اول با قرعه استراحت روبرو شده بود، در دور دوم به مصاف استفان گئورگیتا از رومانی رفت و در نهایت با نتیجه مشابه ۲ بر یك نتیجه را به این كشتی گیر نه چندان مطرح رومانیایی واگذار كرد.

البته ملی پوش وزن ۸۴ كیلوگرم ایران همچنان امیدوار بود كه با راهیابی این كشتی گیر به فینال رقابت‌های جهانی، وی نیز به گروه شانس مجدد راه یابد كه شكست آزادكار رومانیایی،‌حذف لشگری از این رقابت‌ها را به همراه داشت.

در این وزن ۳۳ آزادكار حضور داشتند كه در نهایت از جمع مدعیانی همچون زوربك سوخیف ازبكستانی، میهایل پتروف گانوف از بلغارستان، جاكوب هربرت‌ آمریكایی، آلداتف اوكراینی ، نوروز تمرزاف آذربایجانی و سوسلان كتسویف روس، این نمایندگان بلغار و ازبكستان بودند كه به فینال رسیدند.

اما در وزن ۹۶ كیلوگرم این رقابت‌ها، جوان با انگیزه و آینده داری به میدان فرستاده شد كه انصافا تا مرحله نیمه نهایی جانانه جنگید.

عرفان امیری، قهرمان ۲۰۰۹ جوانان جهان و دارنده مدال برنز جوانان جهان در سال ۲۰۱۰ در شرایطی به میدان رفت كه ۳۳ كشتی‌گیر در این وزن حضور داشتند. كشتی‌گیرانی بزرگ و نامداری نظیر حاجی‌مراد گاتسالوف روس ، گئورگی گوگشلیدزه گرجستانی،‌ ختاگ گازیموف آذربایجانی، قربان قربان‌اف ازبكستانی و روسلان شیخ‌اف از بلاروس كه هر كدام با كوله باری از عناوین جهانی و المپیك به مسكو آمده بودند.

به هر حال، ملی پوش ۹۶ كیلوگرمی تیم كشتی آزاد ایران بدون توجه به نام و عناوین این كشتی گیران، پس از قرعه استراحت در دور اول، در دور دوم به مصاف دولت شابانبای از قزاقستان رفت و توانست در یك كشتی پر افت و خیز به پیروزی دست یابد.

امیری با این پیروزی به دور سوم راه یافت و در مقابل جیمز برگمن از امریكا قرار گرفت.

جوان شایسته كشورمان این كشتی را نیز با درخشش قابل توجهی پشت سر گذاشت و در تایم اول با نتیجه ۲ بر یك و در تایم دوم با حساب ۴ بر یك از سد حریف قدرتمند آمریكایی خود گذشت.

ملی پوش وزن ۹۶ كیلوگرم ایران در دور چهارم، حریف باتجربه و توانمند كوبایی خود را نیز مغلوب كرد تا خود را در مرحله نیمه نهایی و یك قدمی فینال ببیند، اما امیری در این مرحله به سد مستحكمی به نام حاجی مراد گاتسالوف خورد كه كلكسیونی از عناوین قهرمانی جهان و المپیك را به یدك می كشید.

البته این جوان آینده دار كشتی كشورمان در مصاف با این آزادكار نامدار و باتجربه، جانانه جنگید و سرنوشت برنده هر تایم را به شانس و قانون كلینج كشاند. به هر ترتیب این كشتی دردو تایم به سود گاتسالوف به پایان رسید تا عرفان امیری تا ساعتی دیگر برای كسب مدال برنز وزن ۹۶ كیلوگرم رقابتهای جهانی به میدان برود.

بنا بر این گزارش رقابت‌های رده بندی و فینال اوزان ۶۰ ، ۸۴ و ۹۶ كیلوگرم كشتی آزاد قهرمانی ۲۰۱۰ جهان از ساعت ۲۰ امشب در سالن ۸ هزار نفری المپیك شهر مسكو آغاز خواهد شد تا تكلیف برترین نفرات سه وزن اول مشخص شود.

گفتنی است روز گذشته نیز حسن رحیمی در رقابتهای وزن ۵۵ كیلوگرم به مصاف حریفان رفت كه در نهایت با حذف از گردونه پیكارها و ایستادن در مكان دهم جهان به كار خود خاتمه داد.

ضمن اینكه مدعیان سه وزن دوم ( ۶۶، ۷۴ و ۱۲۰ كیلوگرم) رقابتهای كشتی آزاد قهرمانی ۲۰۱۰ جهان نیز امشب روی باسكول وزن كشی خواهند رفت تا از ظهر فردا به مصاف حریفان خود بروند. تیم ملی كشتی آزاد ایران در این اوزان مهدی تقوی،‌صادق گدرزی و فردین معصومی را به میدان خواهد فرستاد.

گزارش از: علیرضا هنرمنش