اعمال جریمه‌های وعده داده شده در قبض‌های جدید برق، برخی از مشتركین را در هفته‌های اخیر با قبض‌های نجومی مواجه كرده است.

به گزارش «جام‌جم»، در روزهای اخیر بسیاری از مشتركان برق در استان‌های شمالی و تهران در مواجهه با قبض‌های چند ده هزار تومانی و حتی چند‌صد هزار تومانی از خود می‌پرسند مگر چه اتفاقی افتاده كه قبض‌ها نسبت به دوره قبل چند برابر شده است. برخی هم تصور می‌كنند حتما اشتباهی رخ داده و امیدوارند كه در دروه بعدی، قبض برق آنها اصلاح شود.

پاسخ این ابهامات را باید در هشدارهای یكی دو ماه قبل وزیر نیرو و معاون وی جستجو كرد. محمد بهزاد، معاون وزیر نیرو در امور برق اول تیر ماه امسال گفته بود كه قرار است از نیمه تیر جریمه‌های سنگینی برای مشتركان پرمصرف برق اعمال شود. به گفته بهزاد، قرار بر این بود كه مشتركان پرمصرف از پانزدهم تیرماه ۱۰۰ درصد جریمه شوند. وی گفته بود: برای شهروندان عادی الگوی مصرف در ماه‌های غیرگرم در مناطق عادی ۲۰۰ كیلو وات ساعت و در ماه‌های گرم ۳۰۰ كیلو وات ساعت است، بنابراین افرادی كه بیش از این میزان برق مصرف كنند بالای الگوی مصرف خواهند بود و در حقیقت الگوی مصرف را رعایت نكرده‌اند.

وی درباره نحوه جریمه دهك دهم پر مصرف تأكید كرد: قرار شد دهك دهم (ثروتمند پرمصرف) كه در مناطق عادی زندگی می‌كنند به طور متوسط برای هر كیلو وات ساعت ۲۶ تومان (میانگین قیمت برق خانگی در كشور ۱۶۵ ریال است) بپردازند و در بخش محاسبه تعرفه‌های پلكانی نیز با توجه به شدت مصرف آنها این هم به صورت پلكانی افزایش پیدا كند و تا دو برابر این مبلغ یعنی ۵۲ تومان از آنها دریافت شود.

با این حال در روز پانزدهم تیرماه اعلام شد كه رئیس‌جمهور اجرای این آیین‌نامه را برای انجام بررسی‌های بیشتر متوقف كرده است، تا این‌كه نهایتا در ۲۲ مرداد وزیر نیرو از موافقت رئیس‌جمهور با جریمه مشتركان پرمصرف برق خبر داد كه همین مساله ملاك تعیین قیمت برق مشتركان شد. البته نامجو در آن مقطع از احتمال تعویق اجرای این طرح تا تابستان سال آینده و یا همزمان با اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها خبر داد اما صدور قبض‌های سنگین برای برخی از مشتركان پرمصرف در دوره اخیر از اجرای بلافاصله این آیین‌نامه حكایت دارد.

در این میان وزارت نیرو، كولرهای گازی را مهم‌ترین عامل افزایش مصرف برق برخی خانوارها و در نتیجه اعمال جریمه‌های سنگین برای آنها می‌داند، حال آنكه برخی از مشتركانی كه با قبض‌های سنگین برق مواجه شده‌اند، می‌گویند اساسا از كولر گازی استفاده نكرده‌اند.

معاون وزیر نیرو در امور برق دیروز در همین رابطه با تایید وجود قبوض برق ۲۰۰ هزار تومانی برای برخی مشتركان گفت: این قبوض به دلیل مصرف بالای برق بدون محاسبه یارانه اعمال شده است.

محمد بهزاد با اشاره به تقسیم‌بندی پنج‌گانه برای الگوی مصرف برق در كشور به مهر گفت: ۵ منطقه نرخ برق در كشور وجود دارد كه شامل منطقه عادی، گرم۱، گرم۲، گرم۳ و گرم ۴ است. بر این اساس در مناطق عادی كه تهران نیز در این دسته قرار می‌گیرد، الگوی مصرف برق در زمستان ۲۰۰ كیلووات ساعت و در تابستان ۳۰۰ كیلووات ساعت است.

بنابراین متوسط الگو در مناطق عادی ۲۵۰ كیلووات ساعت محاسبه می‌شود. وی تصریح كرد: اگر مشتركی كمتر از ۲۵۰ كیلووات ساعت در ماه، برق مصرف كند، هزینه برق وی به ازای هر كیلووات ساعت ۱۰۰ ریال است، بنابراین در قبض كه دوره‌ای دو ماهه را شامل می‌شود، حداكثر صورتحساب ۵ هزار تومان خواهد بود؛ به این معنا كه اگر مشتركی در یك دوره(۲ ماه) ۵۰۰ كیلووات برق مصرف كند، باید بابت آن ۵ هزار تومان بپردازد.

بهزاد افزود: در قبوض مشتركانی كه از ۲۵۰ كیلووات بالاتر مصرف دارند، علاوه براین‌كه میزان مصرف بالا می‌رود، متوسط نرخ نیز افزایش خواهد یافت؛ به نحوی كه قیمت برق برای مشتركانی كه بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ كیلووات مصرف دارند، متوسط قیمت برق، ۱۵۰ ریال بابت هر كیلووات ساعت خواهد بود. معاون وزیر نیرو ادامه داد: مشتركانی كه در رنج ۶۰۰ كیلووات در ماه و ۱۲۰۰ كیلووات در یك دوره(۲ ماه)، برق مصرف می‌كنند باید به ازای هر كیلووات ساعت ۴۰۰ ریال بپردازند، بنابراین صورتحساب چنین مشتركی كه ۱۲۰۰ كیلووات در دو ماه مصرف كرده باشد، حدود ۴۸ هزار تومان خواهد شد.

وی به ارائه تسهیلات از سوی وزارت نیرو به مشتركان در استان‌های شمالی اشاره كرد و گفت: وزارت نیرو برای رفاه حال مشتركان استان‌های شمالی، دستور داده است تا رقم قبض در اقساط طولانی، امهال شود، ضمن این‌كه در حال بررسی اطلاعات سازمان هواشناسی است تا با توجه به درجه حرارت و رطوبت ظرف ۳ سال گذشته، گیلان و مازندران را از مناطق عادی خارج و در مناطق گرم جای دهد. بهزاد ادامه داد: در صورت نهایی شدن این بررسی و كسب مجوزهای لازم از سوی وزارت نیرو، صورتحساب مشتركان استان‌های شمالی مجدد براساس مناطق گرم صادر خواهد شد و اگر مشتركی، پول بیشتری پرداخت كرده باشد به وی بازپرداخت شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سوال كه مشتركان تهرانی كه نسبت به قبوض خود معترض هستند، باید به كجا مراجعه كنند، گفت: ادارات برق شعبه‌های مختلف شركت توزیع برق تهران بزرگ در خدمت مردم و آماده بررسی و پاسخگویی به آنها هستند تا اگر نیاز باشد، توضیحات را ارائه دهند و حتی در موارد خاص، امكان پرداخت قبوض به صورت اقساطی نیز وجود دارد.