كمیته ملی المپیك هنوز بودجه فدراسیون‌ها را پرداخت نكرده است. محمدرضا یزدانی‌خرم، رییس فدراسیون كشتی معتقد است كه مسئولان كمیته ملی المپیك بدون بودجه دولتی توانایی اداره این كمیته را ندارند. یزدانی‌خرم كه مجبور است بعد از مسابقات قهرمانی جهان، تیم‌های ملی فرنگی و آزاد را برای بازی‌های آسیایی آماده كند، به خبرنگار ایلنا می‌گوید كه فدراسیونش بودجه كامل را نگرفته و با مشكل روبرو می شود.

كشتی‌ فرنگی در روز اول مسابقات قهرمانی جهان در روسیه دو مدال گرفت. در حالی كه انتظار می‌رود روز دوم هم آنها نتیجه بگیرند، ایران با بدشانسی در یكی از وزن‌ها با كشتی‌گیری از اسرائیل روبرو شده است. یزدانی‌خرم درباره تبعات احتمالی كناره‌گیری طالب نعمت‌پور از این كشتی هم توضیحاتی داده است.

آقای یزدانی‌خرم از نتایج كشتی‌ فرنگی راضی هستید؟

دو مدال طلا گرفته‌اند، خیلی خوب بوده. آنها خیلی كار كرده بودند و زحمت كشیده‌ بودند. در این مدت مرتب اردو و برنامه داشتند. مزد این زحماتشان را دیدند.

پیش‌بینی می‌كردید كه دو طلا به دست بیاید؟

محمد بنا( سرمربی تیم ملی) در مصاحبه‌هایی كه كرده بود گفته بود كه اگر مشكلی پیش نیاد، تیم می‌تواند قهرمان شود. ما هم با توجه به حرف‌های بنا انتظار نتیجه خوب را داشتیم. البته خبر دارید كه یكی از كشتی‌گیران ما با اسرائیل هم گروه شده. همین اتفاق هفت هشت امتیاز از تیم ما می‌گیرد.

فدراسیون چه بهانه‌یی می‌خواهد برای كشتی‌ نگرفتن طالب نعمت‌‌پور بیاورد؟

معمولا مساله مصدومیت مطرح می‌شود.

اسرائیل در بازی‌های المپیك نوجوانان بعد از این كه تكواندوكار ایران آسیب‌دیدگی را بهانه كرد و با نماینده اسرائیل حاضر به مبارزه نشد، به IOC‌معترض شد. اگر آنها به فیلا اعتراض كنند، فیلا چه برخوردی با ایران می‌كند؟

هر كس كه خربزه می‌خورد باید پای لرزش هم بنشیند. فیلا به شدت از دست ما عصبانی است. بارها به ما گوشزد كرده كه باید یك فكر اساسی كنیم. به هرحال جمهوری اسلامی ایران، اسرائیل را به عنوان یك كشور نمی‌شناسد. ما در ظاهر ضررهایی را برای این موضوع كرده‌ایم. سی سال است كه برای دفاع از حقوق مردم فلسطین تبعاتی را داده‌ایم. اما باید قبول كنیم كه این مقاومت‌ها و فداركاری‌های ما نقش مهمی دارد.

فكر می‌كنید این بار كشتی‌ نگرفتن نعمت‌پور تبعاتی بیشتری داشته باشد؟

وقتی كشتی‌ها شروع بشود، مشخص می‌شود.

تلویزیون كشتی‌های روز اول را نشان نداد. به مدیران صدا و سیما اعتراضی نكردید؟

ما در شرایطی نیستیم كه با مسئولان صدا وسیما در بیافتیم. آنها دوستان ما هستند. معذوریت‌هایی داریم و نمی‌شود هر حرفی را در رسانه‌ها زد. بعضی از شبكه‌ها سلیقه شخصی‌شان را اعمال كردند. آنها با این كه خبرنگارانی را در مسكو دارند، اما كم لطفی و كج‌سلیقگی كردند. این مشكل برای همه رشته‌ها هست. فقط ما نیستیم، بسكتبال، والیبال و... هم پخش تلویزیونی ندارند. به هر حال مسئولان صدا وسیما دوستان ما هستند و مشكل را دوستانه حل می‌كنیم.

پس چرا دوستانه مسابقات را پخش نكردند؟

رده دومی‌ها تصمیم گرفته‌اند. مدیران سطح پایین كه در شبكه‌ها هستند،‌ متاسفانه خیلی فوتبال‌زده هستند.

الان كه فوتبال مسابقه ندارد.

این مسائل را ما نباید بگوییم. این رسانه‌ها هستند كه باید این موضوعات را انعكاس بدهند. آنها سكوت می‌كنند، ما هم هر چه می‌گوییم یا انعكاس می‌دهند، یا اینقدر تند مطرح می‌كنند كه باعث جنجال می‌شود.

مسابقات كشتی آزاد هم از نوزدهم شهریورماه آغاز می‌شود. فكر می‌كنید آنها هم بتوانند مثل فرنگی‌‌كاران نتیجه بگیرند؟

آنها هم زحمت كشیده‌اند و نتیجه می‌گیرند. البته دنیا به سرعت در حال حركت است. سرمایه‌گذاری بعضی از كشورها خیلی بیشتر است. روسیه، آذربایجان و حتی تركیه خیلی هزینه كرده‌اند. اما در كشور ما همه به فوتبال چسبیده‌اند و فقط برای جوری جنس ورزش‌های دیگر را دارند.

پس اگر آنها شكست بخورند فدراسیون نقشی ندارد؟

نه برد و نه باخت به فدراسیون ربطی ندارد. فدراسیون فقط برنامه و سرمایه را با هم تلفیق می‌كند. تیم نتیجه می‌گیرد، كسی درباره فدراسیون حرف نمی‌زند، اما وقتی می‌بازد، همه فدراسیون را مقصر می‌دانند. فدراسیون‌ها شعبه‌یی از سازمان تربیت بدنی و كمیته ملی المپیك هستند. هر شكستی به آنها برمی‌گردد و حتما سرمایه‌گذاری‌شان كم بوده. آذربایجان فوتبال ندارد و فقط در كشتی هزینه می‌كند. آنها از در و دیوار پول تهیه می‌كنند و به حساب فیلا می‌ریزند. الان اسپانسر فیلا هستند.

اما شما حتی بودجه دولتی‌تان را هم نمی‌گیرید.

نداده‌اند. الان یك چهارم بودجه ما را نداده‌اند. ما قبل از بازی‌های آسیایی مشكل پیدا می‌كنیم .اوایل هم نمی‌گفتند كه به فدراسیون‌ها پول نداده‌اند. گناه را هم گردن دولت انداخته بودند. وقتی كه ما افشاگری كردیم، گفتند كه به فدراسیون‌های دیگر هم پول نداده‌اند. آنها سرمایه‌گذاری نمی‌كنند و توقع هم دارند. همه شكست‌ها را هم گردن فدراسیون می‌اندازند.

آنها هم می‌گویند كه دولت بودجه را نمی‌دهد.

هر كسی سر هر شغلی می‌رود، باید توانایی انجام آن كار را داشته باشد. كمیته ملی المپیك، كمیته دولتی المپیك نیست. آنها باید توانایی جذب پول را داشته باشند و به دولت اكتفا نكنند. كمیته درآمدزایی ندارد. آنها قلك دولت هستند. اگر دولت در این قلك پول بریزد، پول دارد، اگر ندهد، نه.

شما برای درآمدزایی به آنها پیشنهادی داده‌اید؟

من از روز اول به آنها پیشنهاد دادم كه این شغل را قبول نكنند. وقتی ما می‌خواهیم رییس فدراسیون بشویم، می‌گویند نباید لنگ بزنید. برای تیمی كه در مسابقات روسیه كشتی می‌گیرد، اردو گذاشته‌ایم، بلیت، لباس خریده‌‌ایم و ... این تیم آماده شده كه توانسته مدال بیاورد. من می‌توانم بگویم چون دولت پول نداده من نمی‌توانم در مسابقه شركت كنم؟ كسی این حرف من را قبول می‌كند؟