امیر علی‌اكبری اولین مدال طلا جهانی خود و دومین مدال طلا تیم را در روز اول مسابقات قهرمانی جهان گرفت تا كشتی فرنگی ایران به ركورد تازه‌ای برسد.

علی‌اكبری در بین ۳۴ كشتی گیر ۹۶ كیلوگرم كه در روسیه محل برگزاری مسابقات حاضر بودند، به فینال رسید. او كه مدال برنز مسابقات جهانی ۲۰۰۹ را داشت، در فینال با روبرو شد. او در تایم اول در ثانیه‌های اول یك امتیاز گرفت. اما چنكا بلاروسی در یك بدل دو امیتاز جلو افتاد. علی‌اكبری همین بدل را به چنكا زد و یك امتیاز دیگر گرفت تا ۲-۲ این تایم به نفع او تمام شد.

علی‌اكبری درتایم دوم محتاط‌تر كشتی گرفت. در یك دقیقه و ۳۰ ثانیه امتیازی رد و بدل نشد. در كلینچ علی‌اكبری در خاك نشست. او امتیازی نداد و یك امتیاز گرفت تا به اولین مدال طلا جهانی برسد.

ایران كه برای دومین بار در مسابقات قهرمانی جهان دو فینالیست داشت، برای اولین بار به دو مدال طلا دراین مسابقات رسید. ایران در جهانی ۲۰۰۵ دو فینالیست داشت كه علی‌ اشكانی نقره گرفته و حمید سوریان صاحب مدال طلا شده بود. این بار بعد از این كه حمید سوریان در وزن ۵۵ كیلوگرم طلا گرفت، علی‌اكبری هم كه دیگر فینالیست ایران بود، قهرمان شد.

تلویزیون ایران مسابقه علی‌اكبری را هم مثل كشتی‌های سوریان زنده پخش نكرد. تنها بعد از قهرمانی این كشتی گیر بود كه شبكه ۳ سیما مبارزه‌اش را با دقایقی تاخیر نشان داد.