واردات لامپ‌هاي كم‌مصرف چيني با مسووليت وزارت نيرو انجام شده است.

يك مقام مطلع در موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره گزارش اخير برخي رسانه‌ها مبني بر واردات محموله‌ بزرگي از لامپ‌هاي كم‌مصرف چيني غيراستاندارد به كشور اظهار كرد: اين واردات با مسووليت وزارت نيرو انجام شده و اين وزارتخانه تعهد داده كه اين محموله شامل لامپ‌هاي كم مصرف استاندارد است. در اين راستا هر اتفاقي كه رخ دهد بايد وزارت نيرو پاسخگو باشد.

او يادآوري كرد: ‌در زمان واردات اين محموله كشور نياز زيادي به لامپ‌هاي كم مصرف داشت و با توجه به اين نياز، وزارت نيرو تعهد داد تا با مسووليت خود اقدام به واردات اين محموله كند.

واردات لامپ‌هاي كم ‌مصرف چيني و مسايل مطرح شده در مورد آن در حالي است كه تاكنون نظام‌الدين برزگري - رييس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران - درباره آن اظهارنظري نكرده است.

پيشتر عضو هيات مديره انجمن توليدكنندگان لامپ ايران نيز اعلام كرده بود كه استفاده از لامپ هاي كم‌مصرف چيني به دليل استفاده از فسفر نامرغوب براي مصرف كنندگان خطرآفرين است.

داوود باقري عنوان كرده بود در حالي كه توليد داخلي كاملا مطابق با نياز كشور به لامپ‌هاي كم‌مصرف است، اخيرا واردات لامپ‌هاي چيني تقلبي در سطح گسترده بازار را اشباع كرده است.

گفتني است، اخيرا برخي رسانه‌ها از تخلفات گسترده در واردات ميليوني لامپ کم‌مصرف و بي‌كيفيت چيني آن هم با نام "ساخت ايران" و داراي برچسب استاندارد خبر دادند.

بر اساس گزارش اين رسانه‌ها از سال‌هاي پيش تاکنون، ميليون‌ها لامپ کم‌مصرف چيني در تيراژ بسيار بالا و حتي با دريافت برخي يارانه‌هاي دولتي و نيز کوتاهي و غفلت موسسه استاندارد ايران، از گمرک ترخيص و وارد بازار شده و با قيمت يارانه‌اي به فروش رسيده است.

بر اساس گزارش اين رسانه‌ها اين لامپ‌هاي چيني با چندين بار آزمايش در آزمايشگاه‌هاي معتبر و داراي مجوز کشور که از سوي گمرک انجام شد، بي‌کيفيت و نامرغوب اعلام شده، اما در عين حال، در موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، مجوز استاندارد گرفته و توانسته است در بازار ايران به فروش برسد!