مدیركل دفتر بهبود بهره وری و اقتصاد آب و آبفای وزارت نیرو از رشد ۱۰ برابری مصرف آب در كشور خبر داد.

به نقل از روابط عمومی وزارت نیرو، علی اكبر قبادی با بیان این اینكه آب یك مسئله جدی در كشور به شمار می رود، گفت: در ۵۰ سال اخیر جمعیت كشور دو برابر شده در حالی كه مصرف آب بیش از ۱۰ برابر رشد داشته است.

قبادی با بیان اینكه این میزان افزایش مصرف به دلیل افزایش سطح رفاه و نیز خدمات رسانی به مردم است، اظهار داشت: آبرسانی به روستاها تا پیش از انقلاب حدود ۱۰ درصد بوده است اما پس از انقلاب به ۷۵ درصد رسیده است.

وی گفت: در زمان حاضر میزان آب در دسترس در شهرهای كشور نزدیك به ۱۰۰ درصد می رسد.

وی با متفاوت دانستن تعریف استاندارد آب در دسترس در كشور و در جهان، تاكید كرد: استاندارد جهانی، توزیع آب در ۵۰۰ متری محل سكونت است اما در ایران توزیع درب منازل مردم دسترسی به آب تعریف می شود.

مدیركل دفتر بهبود بهره وری و اقتصاد آب و آبفای وزارت نیرو در ادامه دو شبكه ای شدن شبكه آب در تهران را پرهزینه دانست و افزود: تلاش می شود آب شرب از آب بهداشتی تفكیك شود اما دو شبكه ای كردن هزینه بسیار بالایی به همراه دارد.

وی ادامه داد: تفكیك آب در شهرك ها و مناطق تازه ساخت تهران در حال اجرا است و در مناطق با بافت قدیمی از روش های جایگزین چون آب بسته بندی استفاده می شود.

قبادی با اشاره به اینكه دو شبكه ای شدن در قم اجرایی شده است، بیان داشت: یك شبكه از سد ۱۵ خرداد بخشی از آب را منتقل می كند و شبكه دیگر شامل منابع آب شیرین و الكترونیكی می شود كه در سطح شهر احداث شده است.

وی اضافه كرد: در صورت تامین اعتبار می توان این انتقال آب را در شهر قم به درب منازل نیز رساند.