نمایشگاه عكس «اندرونی» به كوشش آرمان استپانیان و با آثاری از عكاسان معاصر ایرانی از روز جمعه ۲۳ مهرماه در گالری هما عرضه می‌شود.

دراین نمایشگاه كه به كوشش آرمان استپانیان جمع‌آوری شده است، عكس‌هایی از صادق تیر‌افكن، رعنا جوادی، گوهر دشتی، محسن راستانی، ندا رضوی‌پور، نازلی عباس‌پور، شادی قدیریان، بابك كاظمی، سارا كربلایی، آنگینه گالستانیان، فرشید مثقالی، مهدی مقیم‌نژاد، شبنم نجیمی، غزاله هدایت ،پیمان هوشمندزاده و استپانیان به نمایش درمی‌آید.

شهروز نظری در بخشی از یادداشت خود با عنوان «عكس اندرون یا اندرون عكس» می‌نویسد:

«عكس امروز ایران واقعیات را ثبت نمی‌كند، واقعیت خود را بازیابی می‌كند. بی‌تردید گریز از مستندات، ریشه در معذورات تاریخی و سیاسی و نیز محدودیت‌های فرهنگ جامعه‌ی ایرانی دارد، اما فراتر از چنین ابعادی این اتفاق می‌تواند عكس‌العملی عمیق‌تر از واكنش نسبت به محذورات باشد. شاید عكاس، ناكام از یافتن آرمانهایش در واقعیت، آن را به دلخواهش دوباره‌سازی می‌كند. غرض آنكه می‌توان ابعاد دیگری از این پدیده را نیز كنكاش كرد و به یافتن یك پاسخ قانع نبود. این‌كه عكاس معاصر ایرانی حتی در نمایش اماكن عمومی هم دست به بازسازی شبه برانگیز فضاها می‌زند نشان‌دهنده این است كه این‌گونه از عكس، تابع هویت پیرامونی‌اش نیست و اگر عكس معاصر ایران اهمیت تاریخی فرهنگی داشته باشد، آن را باید دراین وجه آن جست‌وجو كرد».

او در ادامه این یادداشت متذكر می‌شود:« برخی براین باورند كه عدم تناسب عكس با زمان و مكان وقوع آن، كاستی محسوب می‌شود، حال آنكه در مورد عكس ایران هیچ چیز مستقیم‌تر از این امتناع به واقعیت، از ارتباط عكس و واقعیت خبر نمی‌دهد. بازسازی یا اندرونی‌سازی جهان رخداد‌ها،بازتاب عدم تطبیق مناسبات ذهنی با واقعیت جاری است. اندرونی كه نمی‌خواهد به رادیكالیسم بیرونی تسلیم شود و هرچند در بسیاری مواقع به شعار و فانتزی‌زدگی و اگزوتیسم افتاده، اما توانسته است در برابر آمرانگی پرده‌ای بكشد، چنین اختفایی گاه در چیدمان تصنعی عناصر عكس و گاه دیگر در دل سپاری به نرم‌افزارهای كامپیوتری خودنمایی می‌كند. این كارگردانی تئاتری است به شدت واقعگرا برای استتار واقعیتی كه دوستش نمی‌داریم».

نظری می‌نویسد:«در آخر ذكر سه نكته را ضروری می‌دانم. اول این‌كه شكلی از عكاسی به خاطر پناه‌جویی به حوزه‌های خصوصی و خیالی،«عكس اندرونی» نام‌گذاری شد تا بار عاطفی اندرونی‌سازی تاریخی را نیز به شنونده منتقل نماید. دوم آنكه تركیب indoor photography ما به ازاء دقیقی برای این‌گونه از عكس نیست، اما حداقل شاید بتواند گویای اجتناب عكس معاصر ایران از جهان بیرونی باشد و در آخر بایسته می‌دانم از آرمان استپانیان برای گردآوری این مجموعه تشكر كنم».

این نمایشگاه روز جمعه ۲۳ مهر از ساعت ۱۶ تا ۲۰ افتتاح می‌شود و بازدید برای عموم از ۲۴ تا ۲۸ مهر ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۳ و ۱۵ تا ۱۹ است.