جهان‌پناه درباره عكس‌های این مجموعه توضیح داد:مجموعه عکس‌های نمایشگاه پیش رو که «شبانه» نامگذاریش کرده‌ام، مجموعه‌ایست از دستاورد یک بازیگوشی عکاسانه. تجربه‌ای که به صورتی کاملا خود جوش و صرفا به دلیل کنجکاوی من برای ثبت همزمان ستاره‌ها و آدم‌ها در کنار یکدیگر شکل گرفت.

او در ادامه گفت: در یک شب پر ستاره که به همراه چند تن از دوستانم به قصد شبگردی در کوهستان از خانه بیرون زده بودیم، تصمیم گرفتم تا از ستاره‌ها عکاسی کنم. ستاره‌ها بخودی خود برایم جذاب به نظر نرسیدند، پس بر آن شدم تا خودمان را نیز به آنها اضافه کنم. به جای استفاده از فلاش دوربین عکاسی، از چراغ قوه کوچک دستیم استفاده کردم و نتیجه آن چیزی شد که پیش روی شماست.

این هنرمند عكاس معتقد است: نکته جالب این عکس‌ها برای من، زندگی‌ای است که در هر عکس ثبت شده است. چیزی که قابل تکرار نبود. هر بار که تصمیم به تکرار یک عکس گرفتم، هرگز نتیجه مثل قبل نشد. از آنجا که این روزها بیشتر از آنکه عکاسی کنم، به فیلمبرداری فیلمهای غالبا مستند مشغولم، این تجربه را بسیار شبیه فیلمبرداری فیلم مستند یافتم. در فیلمبرداری یک فیلم مستند نیز لحظات قابل تکرار نیستند. پس، درعکاسی‌های مجددم روی این پروژه (که دیگر برایم بسیار جذاب شده بود) به آدم‌های جلوی دوربینم اجازه دادم تا خودشان باشند و تنها کاری که کردم هدایت مسیر حرکت‌هایشان در قاب دوربینم بود و نوری که رویشان می‌تاباندم. تجربه‌ای کاملا حسی و آنی.

محمدرضا جهان‌پناه متولد ۱۳۵۳در تهران و فارغ‌التحصیل رشته عكاسی از دانشگاه آزاد هنر و معماری است. او سال ۸۰ به مدت شش سال به استرالیا مهاجرت کرد و در آنجا در رشته فیلمبرداری ادامه تحصیل داد.

شرکت در چند نمایشگاه گروهی در ایران و استرالیا، فیلمبرداری چند فیلم کوتاه و بلند داستانی ،ساخت فیلم کوتاه و دریافت دیپلم افتخار بهترین تصویربرداری برای فیلم مستند «آخرین ناخدا» در بیست و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران در کارنامه هنری او ثبت شده است.

جهان پناه همچنین عضو انجمن فیلمبرداران استرالیا (ACS) و انجمن فیلم کوتاه ایران است.

نمایشگاه عكس‌های «شبانه» تا نوزدهم آبان از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری هفت ثمر به نشانی خیابان مطهری کوه نور، کوی پنجم، شماره ۸ ادامه دارد.