«آیوازیان» كه بعد از چهار دهه برای برپایی نمایشگاه انفرادی نقاشی‌هایش در «خانه هنر» راهی ایران شده بود، روز پنج شنبه ـ ششم آبان ـ به دلیل خونریزی داخلی در بیمارستان «دی» بستری شد و روز گذشته از بیمارستان مرخص شد.

«ادمان ایوازیان» سال ۱۳۱۰ در تهران به دنیا آمد و نقاشی را از ۱۳ سالگی آغاز كرد. او در ۱۶ سالگی به نمایشگاه بین‌المللی نقاشان جوان راه یافت و بعدها در سال ۱۳۵۲ به ایتالیا سفر كرد و یكسال پس از آن به انگلستان رفت تا در كالج EMI دیپلم معماری بگیرد.

«ادمان» از همان سال‌ها تاكنون در انگلستان زندگی كرده و سفرهایش به ایران طی این سال‌ها بیشتر به روستاها و شهرهای ایران برای به تصویر‌كشیدن طبیعت و مردم خلاصه شده است.

او تا كنون در بیش از ۳۰ نمایشگاه از جمله نمایشگاه سالانه‌ی اتحاد جماهیر شوروی، دوسالانه‌ی تهران، انجمن ایران و آمریكا، گیلدهال لندن، ایروان، انجمن هنرمندان ارمنی آمریكایی در بوستون، طرح نمایشگاه‌ كتابخانه بریتانیا و ... شركت داشته و در طول سال‌ها فعالیت هنری‌اش جوایز بسیاری هم‌چون جایزه‌ی نخست هنرمندان معاصر ایران، جایزه‌ی نخست رقابت سالانه‌ی وزارت فرهنگ و انتخاب برای دوسالانه‌ی ونیز، جایزه‌ی «استنلی گریم»، نمایشگاه سالانه‌ی ROI، جایزه‌ی ویندزر و نیوتون، جایزه كمپانی شیپرایتز، نمایشگاه سالانه‌ی RSMI و ... كسب كرده است.

آیوازیان هم‌چنین پروژه‌های معماری چون كالج توماسیان در تهران و تعدادی خانه و آپارتمان خصوصی، طراحی داخلی مسجد فرودگاه ریاض، نقاشی دیواری سالن انتظار فرودگاه جده، نقاشی دیواری برای موزه ملی عربستان، طراحی موزاییك برای مسجد جامع عمان و ... را در كارنامه‌ی حرفه‌ای خود ثبت كرده است.

ادمان كه دوستانش او را «ادیك» صدا می‌كنند بعد از ۳۷ سال برای برگزاری نخستین نمایشگاه آثارش در تهران به ایران بازگشت و در نمایشگاه انفرادی خود نقاشی‌های انتزاعی و آبستره‌اش با عنوان «رباعیات» و هم‌چنین آبرنگ‌هایی از طبیعت شهری و روستایی ایران با عنوان «نقش خاطره» را در نگارخانه‌های «الهیه» و«پاسارگاد» «خانه هنر» به نمایش درآورد.