به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، مجید نامجو با بیان این‌كه برای انجام این کار، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اقداماتی کرده و با مشاوران نیز قراردادهایی بسته شده است، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، ۵ درصد از مشترکان مجتمع های مسکونی که از نظر فنی و مهندسی امکان جداسازی کنتورهای آب را داشته باشند، در مرحله اول بحث جداسازی به عنوان هدف قرار گرفته‌اند.

وزیر نیرو در تشریح وضعیت آب بهای مجتمع های مسکونی در زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها اظهار كرد: بر اساس این قراردادها، مشاوران مطالعاتی را در این زمینه داشته‌اند و نتایجی هم به دست آمده که جداسازی کنتورهای آب به چه میزان در کاهش مصرف موثر خواهد بود و چه منابع مالی و روش‌های اجرایی برای این کار باید پیش‌بینی شود. همه این نتایج و مطالعات هم اکنون در اختیار وزارت نیروست.

وی تاکید کرد: البته این موضوع هیچ گونه لطمه‌ای به اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نمی‌زند. برخی‌ تصور می‌کنند که اگر کنتورها جدا شود، به طور یقین موجب کاهش مصرف خواهد شد، اما به طور ۱۰۰ درصد نمی توان این موضوع را ثابت کرد.

نامجو در پاسخ به این سوال که مجتمع هایی که امکان جداسازی ندارند، چه راهکاری برای آنها وجود دارد؟ اظهار داشت: باید فرهنگ سازی و کار تبلیغاتی روی اعضایی که در یک مجتمع زندگی می‌کنند، صورت گیرد تا همه در حد الگوی مصرف رعایت کنند.

وی افزود: البته برآوردها و آمارهای ما نشان می‌دهد كه در مجتمع های بزرگ، آب‌بها به صورت حجمی محاسبه و بعد به تعداد واحدها تقسیم می‌شود و عددش آنقدر معنادار نیست. به دلیل این که بسیاری از این آپارتمان‌ها ممکن است، خالی باشند یا مصرف بسیار پایینی دارند و حتی مصرف آن‌ها کمتر از عدد خانه‌های ویلایی است؛ پس جای نگرانی نیست.

وزیر نیرو تصریح کرد: مردم می توانند با توجه به این کار فرهنگی، مصرف خود را کاهش دهند. مضاف بر این در حال حاضر تکنولوژی های جدیدی را به کمک گرفته ایم. یک سری کنتورهای اولتراسونیک هست که می‌تواند میزان دقیق ورود هر آپارتمان را مشخص کند، اما این الان نمی تواند مبنای محاسبه آبفا قرار گیرد. بلکه در حقیقت خود آپارتمان نشین‌ها و هیات مدیره ساختمان‌ها می‌توانند با مجهز کردن آپارتمان‌ها به این کنتورها خودشان یک توزیع و تقسیمی را داشته باشند و این امکانپذیر هست. بنابراین ساکنان مجتمع های مسکونی که کنتور آب مشترک دارند، در زمان اجرای هدفمندی یارانه ها نگران میزان آب بهای خود نباشند.