مقام‌های انتخاباتی برزیل تائید کردند که در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری «دیلما روسف»، نامزد حزب حاکم «کارگران» از «خوزه سرا»، نامزد حزب مخالف «سوسیال دموکرات» پیشی گرفته است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، دیلما روسف ۶۲ ساله که در گذشته هرگز در هیچ انتخاباتی شرکت نکرده بود نخستین رئیس‌جمهوری زن برزیل خواهد بود.

وی از حمایت کامل «لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا»، رئیس‌جمهور کنونی برزیل که پس از دو دوره قدرت را ترک می‌کند، برخوردار بود.

روسف وعده داده است سیاست‌های لولا را برای ادامه رشد قوی اقتصادی ادامه دهد.

«دادگاه عالی انتخابات» برزیل اعلام کرده است که با شمارش ۹۲ درصد آرا می‌تواند روسف را برنده اعلام کند.

روسف ۵۵ درصد آرا را به دست آورده است و خوزه سرا رقیب وی ۴۶ درصد آرا را کسب کرده است. خوزه سرا، ۶۸ ساله فرماندار ایالت «سائو پائولو» و وزیر بهداشت برزیل بوده است.

دور دوم انتخابات پس از آن برگزار شد که روسف در دور نخست موفق به کسب ۵۰ درصد آرا نشده بود. وی در مرحله قبلی ۴۷ درصد و سرا ۳۳ درصد آرا را به دست آورده بودند.

انتظار می‌رفت بیش از ۱۳۰ میلیون رای‌دهنده در این انتخابات شرکت کنند.

روسف بر بهبود کارامدی دولت، گسترش نقش دولت در برخی بخش‌ها مانند معدنکاری و بهبود زیرساختارهای کشور تاکید کرده است.

انتظار می‌رود که ارائه لایحه‌ای با هدف اصلاح نظام کهنه مالیاتی برزیل نخستین اقدام قانونی روسف پس از به دست گرفتن زمام امور در تاریخ اول ماه ژانویه باشد.

وی می‌تواند بر اکثریت‌های بهبود یافته ائتلاف حاکم در هر دو بخش کنگره برای پیشبرد دستور کار خود تکیه کند.

روسف پس از انداختن رای خود به صندوق گفته بود: «فردا فاز تازه‌ای در دموکراسی ما آغاز خواهد شد. به نمایندگی از همه حکومت می کنم و بدون استثنا از طرف تمامی برزیلی‌ها سخن می‌گویم.»