مجموعه عكس‌های مربوط به دوره‌های قاجار،پهلوی اول و دوم در نمایشگاه «میراث تصویری ایرانیان» به نمایش در می‌آید.

كوروش ادیم - یكی از گرد‌آورندگان این مجموعه به خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: این برنامه دومین فعالیت نمایشگاهی گروه «میراث تصویری ایرانیان» است كه دی‌ماه سال ۸۸ با برپایی نمایشگاه «عكسیه» در گالری لاله آغاز به كار كرد.

او ادامه داد: در آن مجموعه عكس‌هایی از چهار مجموعه‌دار خصوصی به نمایش درآمده بود،اما بعد از توسعه‌ی فعالیت‌های این گروه و جلسات دیگر به این نتیجه رسیدیم كه در سال ۸۹ با محوریت عكس‌های خانوادگی و یادگاری برنامه‌ی گسترده‌تری داشته باشیم.

به گفته‌ی این عكاس و مجموعه‌دار علاوه بر نمایش نسخه‌ی اصلی عكس‌های تاریخی، یك تعداد اثر نیز به صورت چند رسانه‌ای و ویدئو پخش می‌شود كه در دوره‌ی حاضر تهیه شده است.

كوروش ادیم اظهار امیدواری كرد:سایت این گروه نیز همزمان با افتتاح نمایشگاه رونمایی شود.

او هم‌چنین درباره انتخاب مجموعه خانه هنرمندان برای نمایش این عكس‌ها توضیح داد: از آنجا كه این گروه در آغاز راه خود است و در این مسیر نیاز به مخاطبان گسترده و كمك آنها دارد، لذا خانه هنرمندان را برای دومین‌ نمایشگاه انتخاب كردیم زیرا روزانه مخاطبان زیاد و متنوعی از اقشار مختلف جامعه به این مجموعه‌ی هنری مراجعه می‌كنند.

ادیم درباره‌ی هنرمندانی كه دراین نمایشگاه آثار خود را ارائه كرده‌اند، گفت: محمدعلی جدید‌الاسلام كه یكی از كلكسیونر‌های مهم تاریخ عكاسی ایران است، بخشی از آرشیو خود را در اختیار ما قرار داده است. من و محمدرضا طهماسب‌پور نیز بخشی دیگری از آرشیو خود را دراین نمایشگاه رونمایی می‌كنیم و علاوه بر آن بنده یك كلیپ تجربی كوتاه از این مجموعه عكس‌های تاریخی كار كرده‌ام كه نمایش خواهم داد.

وی توضیح داد:افسانه كامران نیز فتوآرتی انجام داده است و عكس‌های یادگاری و خاطره را به شكل نوینی به نمایش می‌گذارد. مهدی منادی هم یكی از هنرمند مدعو در این نمایشگاه است كه كارهای چند رسانه‌ای برای ما تهیه كرده است.

به گفته‌ی ادیم؛این نمایشگاه كه نوعی تاریخ پژوهشی عكاسی قاجار و پهلوی محسوب می‌شود از ۱۶ تا ۲۰ خرداد‌ماه در گالری «ممیز» خانه هنرمندان به نمایش درمی‌آید.