همزمان با سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، بزرگترین طرح آبرسانی کشور با نام غدیر با حضور رئیس جمهور در خرمشهر به بهره برداری می رسد.

سرپرست معاونت آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان به خبرنگار مهر در اهواز گفت: با بهره برداری کامل از طرح غدیر که بزرگترین طرح آبرسانی کشور از نظر حجم کاری است، مشکل کمی و کیفی آب شرب چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در مناطق شهری و روستایی ۲۱ شهر کوچک و بزرگ استان خوزستان تا افق سال ۱۴۱۵ برطرف می شود.

هوشنگ کسایی افزود: این طرح با ۶۷۵ کیلومتر لوله گذاری و ۱۳ هزار میلیارد ریال اعتبار برای آبرسانی به شهرها و مناطق روستایی شش شهرستان استان خوزستان در دست اجراست.

وی اضافه کرد: اجرای به موقع این طرح با توجه به پیگیری های به عمل آمده و تاکید ویژه رئیس جمهوری نیازمند تحصیص اعتبارات ویژه است.

همچنین، مدیر اجرایی طرح آبرسانی غدیر، مجموع طول خطوط مستقیم انتقال آب در طرح غدیر را ۳۲۰ کیلومتر عنوان و اضافه کرد: مرحله دوم، نصب خطوط لوله برای آبرسانی به شهرهای اهواز، دشت آزادگان، شادگان و افزایش ظرفیت آب مورد نیاز شهرهای آبادان و خرمشهر و مرحله نهایی تامین ۲۴ مترمکعب آب بر ثانیه از آبگیر واقع در منطقه پای پل کرخه تا منطقه ام الدبس است.

عبدالصمد رئیسی گفت: در این طرح مشکلات کمی و کیفی آب شرب شوش، الوان، دشت آزادگان، دارخوین، هویزه، حمیدیه، رفیع، بستان، اهواز، ویس، شیبان، شیرین شهر، شادگان، خرمشهر، آبادان، ملاثانی، رامین، الهایی، چوئبده، اروندکنار، سوسنگرد و شهرک بهرام برطرف می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان نیز گفت: این تصفیه‌خانه با ظرفیت تصفیه ۱۰۵ هزار مترمکعب در شبانه‌روز، آب برداشتی از کارون در مقطع خرمشهر را تصفیه و قابل‌شرب می‌کند.

محسن پویا هدف از بهره‌برداری این طرح را تأمین و تصفیه آب شرب ۲۵۵ هزار نفر خرمشهری عنوان کرد و افزود: تصفیه‌خانه آب خرمشهر در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار و در منطقه حاشیه کارون جنب پل‌قدیم واقع شده است.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از این تصفیه‌خانه که با اعتباری بالغ بر ۲۳۰ میلیارد ریال احداث شده است.

طرح آبرسانی غدیر که ۱۳هزارمیلیارد ریال هزینه اجرای آن بوده و ۲۱شهر و ۱۲۰۰روستا درخوزستان را از آب شرب سالم و پایدار برخوردار می کند، هم اکنون درمجموع، ۲۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.