بزرگداشت استاد اسماعیل مهرتاش به مناسب سی امین سال درگذشت این هنرمند با حضور جمعی از هنرمندان امروز) ۳۱ اردیبهشت) ساعت ۱۰:۳۰ درمزار این هنرمند در بهشت زهرا(س) برگزار و تنی چند از شاگردان وی به اجرای موسیقی پرداختند.

در این برنامه که چهرهایی مانند گلپا، میلاد کیایی، مظفر شفیعی، محمدصفار منتشری، رضا نوابی، داوود فیاضی و ... حضور داشتند؛ یاد و خاطره این هنرمند گرامی داشته شد.

در این مراسم که تا ساعت ۱۴ به طول انجامید؛ ملک مسعودی با اشاره به اینکه که جزو کوچکترین شاگردان استادان مهرتاش محسوب می شود، از اینکه کشورش دچار بحران هویت شده است؛ ابراز نگرانی کرد.

وی افزود: متاسفانه ما اکنون نمی دانیم چگونه و با چه رویی به کشورهای همسایه نگاه کنیم چراکه شعر، موسیقی، معماری و هنر ما تحت تاثیر این بحران خانمان سوز قرار گرفته است.

همچنین داوود فیاضی با تاکید بر این موضوع که اسماعیل مهرتاش راوی ردیف نبود، خاطرنشان کرد: این هنرمند به دلیل مشغله(کار در شهرداری) نتوانست ردیف هایی که خود ساخته بود را ارائه کند و این ردیف ها هم اکنون در دست تعداد انگشت شماری از استادان وی است که با همت آنها منتشر می شود.

وی ادامه داد: استاد مهرتاش در زمینه هایی چون آواز، تئاتر، آهنگسازی، ابداع تئاتر موزیکال در ایران، ابداع موسیقی فولکلور تهران و نوازندگی در سطحی ممتازی به فعالیت می پرداخت که ما شاگردان وی تنها سعی در گرامی داشت یاد او داشتیم.

در ادامه میلاد کیایی؛ پیشنهاد داد که به دلیل اینکه ساخت قطعه هنرمندان به بعداز انقلاب برمی گردد، بهتر است لوح یادبودی به یاد اساتید مانند حنانه، امیرناصر بدیعی، استاد مهرتاش و ... نصب شود.

به گفته رضا نوابی، نوارهای و اطلاعات مربوط به استاد مهرتاش هم اکنون نزد وی نگهداری می شود و علاقه مندان برای دسترسی به این نوارهای می توانند به وی مراجعه کنند.

در این مراسم محمد منتشری(از شاگردان استاد مهرتاش) در دستگاه مثنوی اصفهان خواند و داوود فیاضی نیز قطعه از تصانیف استاد مهرتاش را در دستگاه چهارگاه برای مخاطبان اجرا کرد.

استاد اسماعیل مهرتاش در سال ۱۲۸۳ شمسی در تهران متولد شد. تحصیلات خود را در مدرسه دارالفنون به پایان رسانید . از كودكی دارای صدایی خوش بود و به موسیقی علاقه داشت تا اینكه یك روز از " كدو قلیانی " با چند تار موی اسب و یك سیخ كباب كمانچه ای درست می كند و شروع به صدا درآوردن از آن می نماید! این كار ادامه می یابد تا اینكه خانواده وی متوجه می شوند كه علاقه مهرتاش به موسیقی بیش از حد است و باید برایش فكری بكنند. لذا وی را برای فراگیری تار نزد " درویش خان " می فرستند و نزد این استاد بزرگ كار می كند و نواختن را یاد می گیرد و پس از چندی نزد یكی از موسیقیدانان عصر به نام " داود شیرازی " میرود و سپس در مدرسه عالی موسیقی نزد شادروان استاد " وزیری " مدتی مشق موسیقی می نماید.

استاد مهرتاش كلاس هایی جهت تعلیم تار، فن بیان و هنر پیشگی تشكیل داد كه در این كلاسها از شاگردانی كه استطاعت مالی نداشتند، وجه مالی دریافت نمی کرد و همواره در كلاس های این استاد گرانقدر به روی همه شاگردان باز بود. از شاگردان استاد مهرتاش باید از " ملوك ضرابی "، " منتشری "،" شجریان "، " ملكه حكمت شعار "، " شهیدی "، " فروزنده "، " حسن اعتمادی "، " فریدون اسماعیلی "، " حسن یزدانیان "، " محمدعلی كشاورز "، " عزت ا.. انتظامی " و ... را نام برد.

این كلاس ها در جامعه باربد تشكیل می شد و ریاست جامعه برعهده استاد مهرتاش بود. استاد مهرتاش حدود ۴۵۰ آهنگ مختلف كه فلكلور را هم شامل می شود؛ ساخت و اكنون پس از گذشت سالها از زمان احداث آن جامعه، هنرمندان پیشكسوت و مشهور ایران، تمامی پیشرفت های هنری خود را مرهون و مدیون جامعه باربد می دانند.

به قول روانشاد استاد وهدانی كه وی نیز در جامعه بوده است : هركس در این مملكت در موسیقی یا تئاتر یا هنر پیشگی به جایی رسید به جامعه باربد سری زده است. استاد مهرتاش در سال ۱۳۵۹ پس از ۷۷ سال زندگی پربار دار فانی را وداع گفت و خاطراتی درخور تحسین از خود باقی گذاشت.

مراسم روز جمعه ۳۱ اردیبهشت در بهشت زهرا(س) قطعه ۸۳، ردیف ۱، شماره ۱۰۱ برگزار شد.